خطبه های جمعه

مولانا عبدالحمید:اصلاح جامعه وظیفه‌ای همگانی است

مولانا عبدالحمید:اصلاح جامعه وظیفه‌ای همگانی استmolana 095 320x201 300x188 - مولانا عبدالحمید:اصلاح جامعه وظیفه‌ای همگانی است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تاکید بر دوری مسلمانان از گناه و معصیت، اصلاح جامعه و امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه و رسالتی همگانی دانستند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در مراسم نماز جمعه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۴ (۲۷ ربیع‌الاول ۱۴۳۷۹) پس از تلاوت آیه «کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْکِتَابِ لَکَانَ خَیْرًا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَکْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ» [آل عمران:۱۱۰] اظهار داشتند: یکی از رسالت‌های سنگین و بزرگ اهل دین، به‌ویژه کسانی‌که منتسب به دین اسلام هستند این است که ابتدا به فکر اصلاح و تزکیه خودشان، و سپس در فکر اصلاح اعضای خانواده و جامعه پیرامون خویش باشند. مسلمان واقعی همواره به فکر اصلاح جامعه است و اینکه افراد یک شهر، منطقه، کشور و مردم جهان چگونه اصلاح شوند و به سمت الله تعالی حرکت کنند و حقوق‌الله و حقوق‌العباد را رعایت نمایند.

ایشان در ادامه افزودند: جلوگیری از فساد، اختلاف و تشتت امت وظیفه تک‌تک مسلمانان است. در این میان وظیفه علما که آگاهی‌شان به احکام شریعت بیش از دیگران هست سنگین‌تر است. الله تعالی به علما و صاحبان عقل و دانش هشدار می‌دهد که اگر به وظیفه خود عمل نکنند و جامعه را از فساد منع نکنند، جامعه به عذاب الهی گرفتار می‌شود. هر جامعه‌ای که به‌سوی گناه، غفلت، حق‌کشی و جنایت برود درواقع به‌سوی هلاکت و نابودی رفته است.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان به بعضی مفاسد اجتماعی اشاره کردند و خاطرنشان نمودند: متاسفانه در جامعه اسلامی هنوز آثار جاهلیت موجود است. جاهلیت امروز بدتر از جاهلیت قبل از اسلام است؛ تعصبات قومی، دروغ، تهمت و تعصبات بی‌جا گناه و از آثار جاهلیت‌اند. برخی از انسان‌های نادان دست به گروگان‌گیری می‌زنند و به‌خاطر رسیدن به طلب‌شان به کهنسالان و بچه‌های کوچک و بی‌گناه هم رحم نمی‌کنند و آنان را می‌ربایند، درحالی‌که شریعت اسلام به رحم و شفقت بر کودکان و کهنسالان دستور داده است. فقط کسی که مقروض است مسئول است و باید در دادگاه پاسخ‌گو باشد.

ایشان در ادامه اظهار داشتند: امروزه یکی از طرح‌ها و برنامه‌های شوم دشمنان این است که گناه و بی‌بند‌وباری را در جامعه ترویج دهند. آنان می‌خواهند از طریق ماهواره و پخش برنامه‌های مخرب فرهنگ پاک اسلامی را از بین مسلمانان بردارند و فرهنگ منحط خود را جایگزین آن کنند. لذا همه ما باید هوشیار باشیم.

مدیریت دارالعلوم زاهدان اصلاح جامعه را یک وظیفه‌ی همگانی دانستند و گفتند: اصلاح جامعه فقط وظیفه علما نیست، بلکه وظیفه هر مسلمان صاحب عقل ‌است که جامعه را از گناه و فساد نجات دهد. هر کس باید به اندازه توانایی خود با پند و اندرز جلوی نافرمانی و معصیت را بگیرد. نافرمانی از دستورات خدا بسیار سنگین است. مسلمانان نباید بر خلاف دین اسلام و تعالیم قرآن و سنت عمل کنند.

قطع روابط ایران و عربستان به نفع جهان اسلام نیست

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان به اعدام شیخ باقر النمر توسط حکومت عربستان سعودی اشاره کردند و گفتند: اعدام شیخ نمر در عربستان سعودی حادثه تکان‌دهنده بود که سبب پریشانی و تحریک احساسات شد. شیخ نمر یکی از علمای شیعه بود که مخصوصا پس از اینکه در عربستان سعودی به زندان افتاد طرفداران زیادی پیدا کرد.

ایشان در ادامه افزودند: اعدام شیخ نمر نه‌تنها در جامعۀ شیعه تأثیراتی منفی ایجاد کرد و احساسات عزیزان شیعۀ ما را جریحه‌دار کرد، بلکه مایۀ پریشانی و نگرانی شیعه و سنی شد، زیرا کشتن عالم، اعم از شیعه و سنی و حتی عالم مسیحی و اهل کتاب، موجب جریحه‌دار شدن احساسات مردم می‌شود، مگر اینکه فرد مرتکب قتل شده باشد که دستور شریعت در حق وی اجرا می‌شود. اما اگر فردی، به ویژه یک عالم که مردم نسبت به او اعتقادات مذهبی داشته باشند، مرتکب قتل نشده باشد، نباید او را به قتل رساند و احساسات مذهبی و اعتقادی مردم را تحریک کرد.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان به برخی واکنش‌ها به اعدام شیخ نمر اشاره کردند و گفتند: مسأله اعدام شیخ نمر اعتراضات بخش بزرگی از جوامع را به دنبال داشت که بر اعدام این عالِم اعتراض کردند. ما نیز اعدام ایشان را تقبیح کردیم، زیرا کشتن یک عالم نقصان بسیار زیادی برای جامعه در پی دارد. اگر فردی مشکلی دارد باید راهی غیر از کشتن که ملایم‌تر بوده و با حکمت نزدیک باشد اختیار شود.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه به برخی اتفاقات داخل کشور در واکنش به اعدام شیخ نمر اشاره کردند و گفتند: حمله به سفارت‌خانه و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد شایسته شأن ملت ایران نبود، زیرا از لحاظ شرع، عرف و قوانین بین‌المللی تمام سفارت‌خانه‌ها، کنسولگری‌ها و دیپلمات‌ها باید در امنیت کامل قرار داشته باشند. اگر یک دولت در جایی مرتکب گناه و اشتباهی می‌شود، باید نمایندگی‌های او در دیگر کشورها محفوظ باشند و نباید افراد خودسر مبادرت به کاری کنند که به اعتبار یک ملت و نظام ضربه وارد شود.

ایشان خاطرنشان کردند: البته هیچکدام از مسئولین، اعم از رهبر معظم انقلاب و سایر مسئولین به این اتفاق راضی نبودند و موجب نگرانی آنان شد. لذا امیدواریم مسئولین بزرگوار در این زمینه برنامه‌ریزی و ترتیبی اتخاذ نمایند تا در آینده هیچ فرد یا گروهی جرأت نداشته باشد به حیثیت ملت و نظام ضربه وارد کنند.

مولانا عبدالحمید در واکنش به قطع رابطه عربستان و ایران اظهار داشتند: قطع رابطه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران به نفع منطقه و مسلمانان نیست، بلکه برای جامعه اسلامی نقصان دارد. عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران از موقعیت ویژه‌ای در منطقه برخوردارند و دو کشور مهم جهان اسلام به‌شمار می‌روند که می‌توانند مشکلات و اختلافات منطقه را حل کنند. لذا نباید تنش و اختلاف بین این دو کشور تشدید پیدا کند. نباید کشورهای اسلامی ارتباط خود را با یکدیگر قطع کنند. این قطع ارتباط‌ها به ضرر ملت‌ها و جهان اسلام تمام می‌شود. لذا امیدواریم این رابطه هرچه سریع‌تر با گفتمان و تدبیر و اندیشه برقرار شود.

قانون «اعدام» در برخی کشورها باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان از قانون «اعدام» در برخی کشورها انتقاد کردند و گفتند: اعدام چیز درستی نبوده و سخت‌ترین مجازات است. موارد اجرای حکم اعدام در شریعت اسلام بسیار معدود است. لذا توصیه ما به تمام دولت‌های اسلامی و غیراسلامی که قانون اعدام در آنها وجود دارد آن است که در این قانون تجدیدنظر صورت گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: قوانین هر مملکتی باید تجدیدنظر شوند و درصورت نیاز تغییر داده شوند. قوانین هیچ کشوری وحی آسمانی نیستند که قابل تغییر نباشند، بلکه برداشت و ساختۀ انسان‌ها هستند و انسان‌ها حتی اگر فقها و علما باشند ممکن است در ساخت قوانین مرتکب خطا و اشتباه ‌شوند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان سخنان‌شان از مدیریت شرکتی که مسئولیت لوله‌کشی خیابان جنب محل برگزاری نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان را بر عهده دارد، به خاطر سد معبر برای نمازگزاران «گلایه» کردند و آن را «به دور از انصاف و حس دلسوزی» دانستند. ایشان از اینکه طرح لوله‌کشی یک خیابان مدت چهار ماه به‌طول انجامیده و موجب ایجاد مزاحمت برای مردم شده است به شدت انتقاد کردند.

ایشان از فرماندار محترم زاهدان خواستند تا این مسایل را کنترل کند و بر عملکرد شرکت‌هایی که در داخل شهر کار می‌کنند نظارت بیشتری داشته باشد.

منبع:سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا