خطبه های جمعه

مولانا عبدالحمید:انسان‌ عاقل زندگی دنیا را فرصت آمادگی برای آخرت می‌داند

مولانا عبدالحمید:انسان‌ عاقل زندگی دنیا را فرصت آمادگی برای آخرت می‌داندmolana abdolhamid 300x215 300x215 300x215 - مولانا عبدالحمید:انسان‌ عاقل زندگی دنیا را فرصت آمادگی برای آخرت می‌داند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تاکید بر ناپایداری دنیا، استفاده از فرصت زندگی برای آمادگی آخرت را از خصوصیات انسان‌های عاقل و خردمند دانستند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آن‌لاین»، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ (۲۲ صفر ۱۴۳۶) اظهار داشتند: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم علاوه بر ظاهر، حقایق پنهانی نیز دارد که از چشم ما پنهان‌اند، اما پیامبران به‌عنوان کارشناسان خاص از طریق وحی آنها را به بشر بیان داشتند. همچنین کتاب‌های آسمانی نیز از آن حقایق خبر داده‌اند.
ایشان در ادامه افزودند: خداوند متعال برخی از حقایق را از دید انسان‌ها مخفی کرده است تا آنان را بیازماید که چه کسانی خبر الله را که به‌وسیله انبیا و کتاب‌های آسمانی بیان می‌شوند می‌پذیرند و چه کسانی انکار می‌کنند. انسان‌های ظاهربین که از حقائق پنهان خبر ندارند، حاضر نیستند خبرهای انبیا را بپذیرند، درحالی‌که الله تعالی انبیا را فرستاده است تا جهانیان را در خصوص حقایق پنهان هشدار دهند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان افزودند: پیامبران آمدند تا به انسان‌ها بگویند مواظب باشید فریب ظاهر دنیا را نخورید و دل به دنیا ندهید، زیرا متاع و نعمت‌های دنیا کم و ناچیز و فانی هستند، اما نعمت‌های پشت‌پرده که در آخرت هستند به مراتب بهتر و جاودانه هستند. نعمت‌هایی که در آخرت و در بهشت قرار دارند چنان‌اند که در تصور انسان هم نمی‌گنجند و الله تعالی آنها را برای بندگان صالح آماده کرده است. همچنین مشکلات و سختی‌های این دنیا به نسبت سختی‌های جهان آخرت آسان و قابل تحمل‌اند. اما صحنه‌های قبر و قیامت غیرقابل تحمل و رسواکننده هستند.
ایشان اظهار داشتند: در روز قیامت هرآنچه در دنیا آن را از دید مردم مخفی کرده‌ایم برای همگان واضح و آشکار می‌گردد. در آن روز پرده از چهره‌ها برداشته می‌شود و انسان‌هایی که در دنیا با انواع مکر و حیله دنبال پایمال کردن حق دیگران بودند رسوا می‌شوند. در روز قیامت همچنین ایمان، اخلاص، خداترسی و تقوا ظاهر می‌شود و انسان‌های نیکوکاری که محبت خدا و رسول را در دل جای داده بودند، بر خود می‌بالند.
استاد حدیث و تفسیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با استناد به آیۀ «یَوْمَئِذٍ یَوَدُّ الَّذِینَ کَفَرُواْ وَعَصَوُاْ الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الأَرْضُ وَلاَ یَکْتُمُونَ اللّهَ حَدِیثًا» [نساء:۴۲] افزودند: الله تعالی در توصیف و تشریح صحنه‌های قیامت می‌فرماید کفار و کسانی که چهره‌های‌شان سیاه شده است در آن روز آرزو می‌کنند ای کاش با خاک یکسان شوند. همین کافری که خبر انبیا را قبول نکرده و امروز الله تعالی چیزهای بزرگی را در اختیارش قرار داده است، ولی او بر سر زن و کودک و کوچک و بزرگ بمب می‌ریزند و به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند، آن روز آرزو می‌کند تبدیل به خاک شود، ولی این آرزو در آن روز هیچ دردی را برای‌شان دوا نمی‌کند.
ایشان سپس با تلاوت آیۀ «یَوْمَ نَقُولُ لِجَهَنَّمَ هَلِ امْتَلَأْتِ وَتَقُولُ هَلْ مِن مَّزِیدٍ*وَأُزْلِفَتِ الْجَنَّهُ لِلْمُتَّقِینَ غَیْرَ بَعِیدٍ» [ق:۳۰-۳۱] اظهار داشتند: جهنم در انتظار مجرمان است و می‌خواهد آنها را ببلعد. وقتی همه جهنمیان به جهنم انداخته می‌شوند باز هم درخواست می‌کند و فریاد می‌زند که مجرمان و جنایتکاران را به من تحویل دهید. بهشت نیز برای ورود میهمانانی که در دنیا با تقوا و پرهیزگاری زندگی کرده‌‌اند بی‌قرار است. نعمت‌های بهشت برای کسانی‌که خواب را بر خدا، و دنیا را بر آخرت ترجیح ندادند و الله را اطاعت کردند مهیا و آماده هستند. خداوند متعال دیدار خودش را در بهشت نصیب بهشتیان می‌گرداند و رضایت خویش را که بزرگترین نعمت است از آنان اعلام می‌فرماید.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان همگان را به آمادگی برای آخرت توصیه کردند و گفتند: چه خوش‌نصیب است انسانی که فریب ظاهر دنیا را نمی‌خورد، بلکه به آن به‌عنوان یک چیز فانی و فرصتی برای جمع‌آوری توشه آخرت نگاه می‌کند. لذا همه ما باید برای زندگی آخرت‌مان تلاش کرده و عمل نیک انجام دهیم.

مردم با فرماندار زاهدان در امر ساماندهی شهر همکاری کنند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان به تلاش‌ها و تصمیم‌های فرماندار جدید شهر زاهدان اشاره کردند و گفتند: فرماندار محترم زاهدان با همکاری شهرداری محترم قصد ساماندهی شهر را دارند و می‌خواهند شهر را به‌سوی نظم و ترتیب سوق دهند.
ایشان اظهار داشتند: فرماندار محترم زاهدان انسان کارشناس و دلسوزی است. لذا ساماندهی ایشان به‌گونه‌ای نخواهد بود که در کار و کاسبی مردم خللی وارد شده و مردم متضرر شوند. ایشان قصد دارند کشتار دام و مرغ را از مرکز شهر جمع‌آوری کرده و به خارج از شهر انتقال دهد، زیرا کشتن دام و طیور در مرکز شهرها با هیچ معیار بهداشتی سازگار نیست.
مدیریت دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: اگرچه ذبح و کشتار در کشور ما مطابق اصول شریعت انجام می‌شود، اما به‌‌خاطر اطمینان‌خاطر آن‌دسته از افرادی که در خصوص ذبح شرعی دچار وسوسه می‌شوند، یکی از علما به‌عنوان نماینده در محل کشتار مستقر می‌شود تا بر طریقۀ ذبح نظارت داشته باشد.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان «اختصاص جایگاهی ویژه خرید و فروش خودرو» را از دیگر اقدامات فرماندار زاهدان عنوان کردند و گفتند: فرماندار محترم موضوع خرید و فروش خودرو، که در سطح شهر باعث ازدحام و سد معبر شده بود، را نیز ساماندهی کرده است و در حاشیه شهر زمین بسیار وسیعی را به این موضوع اختصاص داده است.
ایشان «همکاری مردم» را در این زمینه خواستار شدند و اظهار داشتند: مسئولین محترم تصمیم دارند به مرور زمان تمام نابسامانی‌های شهر زاهدان را ساماندهی کنند. لذا درخواست بنده از عموم مردم آن است که با این عزیزان همکاری داشته باشند، زیرا ساماندهی شهر به نفع ما و سبب آسایش همۀ ماست.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. بنام خداسلام علیکم ؛ ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت رسول اکرم محمد مصطفی (ص) وعلی صحبه منتجبین – خدمت برداراهل سنت -یک سوال داشتم ؛ انهم اینست که – ایا مطابق تعالیم بزرگ جنابان – صحابه مکرم (رضی ا..عنهم )است که :دراربعین حسینی درحالیکه چشم زمین اسمان برمصائب حضرت سیدالشهدا نوه وجگر گوشه حضرت رسول (ص) امام حسین (ع) گریان است که جناب مولانا عبدالحمید جشن عروسی بگیرند برای اقازاده خودشان ؟ واگر نیست چرا درحالیکه خلیفه دوم رضی ا..عنه برمصادب امام حسین ع گریست – جناب مولوی عبدالحمید درایام اربعین حسینی جشن وشادی بگیرند ؟ایا اموات مسلمین بالاخص پدرومادر جناب مولوی وقتی ازدنیا رفتند ایشان خندیدند ؟توضیخ انکه درسایت ۵۹۸ مورخه ۱۶ اذر ۹۴ – امده که :استاندار سیستان وبلوچستان درمجلس عروسی پسر مولانا عبدالحمید درروز اربعین حسینی شرکت کرد – انصاف بدهید شمایی که اگر شیعیان درسالروز قتل خلیفه دوم رضی ا..عنه (که ۲۶ ذی الحجه ) شادی کنند سرشان را زنده زنده می برید – شیعیان چگونه باید جواب بدهند ؟اگراین خبرصحیح باشد جناب مولوی باچه رویی درقیامت چشم همایون حضرت رسول (ص) واهل بیت وحضرت زهرا(س) مظلومه وجناب خلفای منتجنب ومعظم نگاه می کنند؟التماس دعا

  1. دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادعای روزنامه “جمهوری اسلامی” را تکذیب کرد

   در پی انتشار یک خبر جهت‌دار در روزنامه جمهوری اسلامی، شماره ۱۰۴۷۳ دوشنبه ۱۶ آذر مبنی بر برگزاری مراسم ازدواج فرزند حضرت شیخ‌الاسلام در «ایام اربعین»، دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان محتوای این خبر را تکذیب کرد.
   این روزنامه در صفحه‌ی خبر خود به نقل از «منابع خبری از زاهدان» نوشت: استاندار سیستان‌وبلوچستان، فرماندار زاهدان و بعضی از مدیران استان در مجلس عقد پسر مولوی عبدالحمید که در ایام اربعین حسینی برگزار شد شرکت کردند. با توجه به اینکه برگزاری مجالس عقد و عروسی در چنین زمانی طبق سنت‌های رایج در کشورمان شایسته نیست، شرکت مسئولان سیاسی واجرائی در این مجلس هر چند با هدف تالیف قلوب صورت گرفته ولی اقدام قابل توجیهی نبوده و به همین جهت با واکنش افکار عمومی استان مواجه شده است.»
   متن بیانیه دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در واکنش به این خبر درپی می‌آید:

   بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
   «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ.» (حجرات: ۶)
   متاسفانه روزنامه جمهوری اسلامی در خبری (منتشره در شماره ۱۰۴۷۳) مدعی شده است مراسم ازدواج پسر حضرت شیخ‌الاسلام در ایام اربعین حسینی برگزار شده است. این در حالی‌ست که این مراسم دو روز پس از اربعین و در شب ۲۳ صفر برگزار شده است. شایسته بود این روزنامه معتبر که درمیان جرائد کشور نامی برای خود کسب کرده است، بدون تحقیق و صرفا براساس شایعات رسانه‌های زرد چنین کذبی را منتشر نمی‌کرد.
   خوشبختانه در استان ما فضای وحدت حاکم است و مردم خیرخواهان و دلسوزان واقعی خود را خوب می‌شناسند. این مراسم موجب نگرانی کسی در استان نشده است، اما انتشار خبرهای جهت‌دار و کذب نگرانی مردم وحدت‌طلب را در پی خواهد داشت.
   در واقع انتشار چنین خبرهایی از سوی یک روزنامه سراسری مانند «جمهوری اسلامی» به وجهه و اعتبار این روزنامه ضربه می‌زند. مناسب است رسانه‌ها و جرائد معتبر کشور به گزارش‌های تفرقه‌افکنانه رسانه‌های تندرو اعتماد نکنند؛ ماهیت این بوق‌های تبلیغاتی جریان انحصارطلب و افراطی بر مردم عزیز سیستان‌وبلوچستان کاملا واضح و عیان است.
   قابل ذکر است برخی از مسئولین بزرگوار استانی، از جمله حضرت آیت‌الله سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه محترم زاهدان، مهندس هاشمی استاندار، فرماندار و شهردار زاهدان و برخی دیگر از مسئولین در این مراسم حضور داشته‌اند؛ امری که بیانگر دید وسیع این عزیزان و وجود وحدت و روابط حسنه بین علمای شیعه و سنی و مسئولین محترم در استان است.
   انتظار می‌رود رسانه‌ها دقت بیشتری در انتشار اخبار نشان دهند و موجب خدشه‌دار شدن وحدت و اخوت نشوند.
   دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان
   ۱۶ آذر ۱۳۹۴
   منبع: سایت سنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا