اهل سنت ایران

مولانا عبدالحمید:ترامپ در «مبارزه با تروریسم» اشتباهات رؤسای جمهور قبلی را تکرار نکند

مولانا عبدالحمید:ترامپ در «مبارزه با تروریسم» اشتباهات رؤسای جمهور قبلی را تکرار نکندsheikh abdolhamid friday 320x213 300x200 - مولانا عبدالحمید:ترامپ در «مبارزه با تروریسم» اشتباهات رؤسای جمهور قبلی را تکرار نکند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان (۲۱ آبان ۱۳۹۵) با اشاره به انتخاب “دونالد ترامپ”، به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا، ضمن انتقاد از سیاست‌‌های رؤسای جمهور قبلی این کشور در «مبارزه با تروریسم»‌، در خصوص تکرار این سیاست‌ها هشدار دادند.

 به گزارش سنی‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام‌جمعه زاهدان در این مراسم باشکوه اظهار داشتند: این روزها صبحت از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست. در این انتخابات فردی به پیروزی رسیده و بر رقیب خود برتری حاصل کرده است که دارای افکار تند علیه مسلمانان است، چنان‌که مدتی قبل اعلام کرده بود اگر رئیس‌جمهور شود هیچ مسلمانی اجازه‌ی ورود به آمریکا را نخواهد داشت.

امام‌جمعه زاهدان خطاب به رئیس‌جمهور جدید آمریکا گفتند: توصیه ما به رئیس‌جمهور جدید آمریکا آن است که اگر قصد مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم را دارد، باید ابتدا مسائل و اتفاقاتی را که در جهان اسلام رخ داده‌اند و برخی از مسلمانان به افراط‌گرایی روآورده‌اند آسیب‌‌شناسی کند. در این مسیر اشتباهات رؤسای جمهور پیشین آمریکا (بوش و اوباما) را تکرار نکند. به نظر ما این دو رئیس‌جمهور ناموفق عمل کردند. اگرچه آقای اوباما انسان میانه‌رویی بود، اما اشتباهات بزرگی در سیاست خودش مرتکب شد و می‌توانست بهتر عمل کند.

مولانا عبدالحمید «تهاجم روسیه به افغانستان» و «اشغال فلسطین توسط اسرائیل» را دو عامل اصلی ایجاد ناامنی و افراط‌گرایی در جهان دانستند و گفتند: مشکلات در جهان اسلام از آنجا آغاز شد که شوروی سابق (روسیه) یک کشور مستقل را مورد تهاجم قرار داد و مردم افغاستان را قتل‌عام کرد. در واکنش به این تهاجم، گروه‌های مختلفی با انگیزه‌ی مبارزه و با عناوین مختلف قیام کردند.

ایشان در ادامه افزودند: عامل دوم گسترش تروریسم در جهان به اشغال سرزمین فلسطین و سرکوب ملت فلسطین توسط اسرائیل برمی‌گردد. رژیم اشغال‌گر اسرائیل در این سرزمین حق سخن‌گفتن را از آنان گرفت و به ندای ملت فلسطین که خواستار عدالت و آزادی و احقاق حقوق‌شان بودند توجه نکرد و برای رسیدن به این مسائل با آنان بر سر میز مذاکره ننشست، بلکه به سرکوب مردم فلسطین متوسل شد. لذا حملات استشهادی و انتحاری و آنچه امروز جهان غرب از آن به‌عنوان «تروریسم» یاد می‌کند بر اثر این دو عامل در دنیا به‌وجود آمد.

خطیب جمعه زاهدان همچنین خاطرنشان کردند: عامل سوم گسترش افرا‌ط‌گرایی در جهان حکومت‌های خودکامه و مستبد وابسته به غرب هستند که به اقوام، مذاهب و ادیان آزادی ندادند و به خواسته‌های برحق مردم توجه نکردند، بلکه به سیاست سرکوب و زندان و شکنجه متوسل شدند. لذا تروریسم و افراط‌گرایی بر اثر چنین سیاست‌هایی گسترش یافت.

ایشان ابرقدرت‌‌های غرب و شرق را مورد خطاب قرار دادند و گفتند: اگر شما به‌جای آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی تروریسم و افراط‌‌گرایی، بخواهید به سیاست سرکوب و جنگ ادامه دهید در واقع به گسترش تروریسم در جهان کمک کرده‌اید. بنده به صراحت می‌گویم سیاست‌هایی که شما تا کنون برای مقابله با افراط‌گرایی درپیش گرفته‌اید غلط و ناموفق بوده است.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه افزودند: اگر رئیس‌جمهور جدید آمریکا به سیاست‌ ضدیت با مسلمانانی که قصد جنگ ندارند ادامه دهد، به این معناست که می‌خواهد تمام مسلمانان را به‌سوی افراط‌گرایی و تندروی سوق دهد.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان ساختند: آقای ترامپ اگر می‌خواهد رئیس‌جمهور موفقی باشد قبل از هر چیز باید به اشغال سرزمین فلسطین پایان داده شود. باید به خواسته‌های اقوام، مذاهب، ادیان و تمام ملت‌ها توجه شود. عدالت و آزادی ضامن امنیت جهان است.

ایشان تاکید کردند: رئیس‌جمهور آمریکا و روسیه و سایر رؤسای جمهور کشورها بدانند تا زمانی که جلوی آزادی‌های به‌حق ملت‌ها گرفته شود و ظلم و تبعیض و بی‌توجهی به خواسته‌های ملت‌ها در جوامع موجود باشد، در دنیا خبری از امنیت نخواهد بود. بر اثر بی‌عدالتی و ظلمی که در جهان موجود است کسانی که افراط‌گرا نیستند هم به افراط‌گرایان می‌پیوندند.

عالِم برجسته‌ی کشور در ادامه گفتند: تروریسم و مشکلاتی که امروز جهان با آن مواجه است را روسیه و آمریکا به‌وجود آورده‌اند؛ اینها به‌خاطر تکبر و خوی استکباری نمی‌توانند حرف مردم را بشنوند و گمان می‌کنند هرچه خودشان فکر می‌کنند صحیح است، درحالی‌که تنها در صورتی می‌توانند در مبارزه با افراط‌گرایی موفق باشند که به حرف‌های دیگران توجه کنند و مسائل را آسیب‌شناسی دقیق و صحیح نمایند.

ایشان افزودند: اگر قدرت‌های غربی و شرقی در کشورهایی که امروز با بحران مواجه هستند بین اقوام و مذاهب و فِرَق مختلف عدالت را اجرا می‌کردند و آنها را کنار یکدیگر قرار می‌دادند امروز این کشورها با مشکلات مواجه نمی‌شدند و در معرض تجزیه قرار نمی‌گرفتند و شاهد این همه تخریب و ویران‌گری نبودیم.

امام‌جمعه زاهدان گفتند: وضعیتی که امروز در کشورهای بحران‌زده شاهد هستیم نتیجه‌ی سیاست‌های غلط دولت‌های اسلامی و قدرت‌های منطقه است. البته شاید این قدرت‌ها عمداً چنین سیاست‌هایی را اجرا می‌کنند تا از طریق قتل‌عام ملت‌ها به منافع خودشان برسند و در کشورهای اسلامی پایگاه‌های نظامی ایجاد کنند؛‌ همان‌گونه که اکنون هم در بعضی کشورها پایگاه ایجاد کرده‌اند.

خطیب جمعه زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان به کسانی که دنبال دشمنی با اسلام هستند هشدار دادند و گفتند: اگر کسی بخواهد دشمنی با اسلام را ادامه دهد، بداند که الله تعالی انتقام‌گیرنده است؛ خداوند متعال گردن کسانی را که بخواهند با حق مقابله کنند و چراغ خدا را خاموش کنند، می‌شکند و هیچ‌کس توانایی مقابله با خدا را ندارد.

اشتغال‌زایی در جامعه بزرگترین خدمت به مردم است

مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان بر لزوم کار و اشتغال تاکید کردند و گفتند: انسان باید برای کسب روزی از خانه بیرون برود و تلاش کند. کسانی که سرمایه‌ی آب و زمین در اختیار دارند، نه‌تنها فقیر نیستند، بلکه برای چندین نفر دیگر هم می‌توانند کار و شغل ایجاد کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: کسانی که توانایی دارند باید اشتغال‌زایی کنند. اشتغال‌زایی در جامعه بزرگترین خدمت به مردم است. باید در جامعه کارگاه‌های کارآموزی در زمینه‌های مختلف برگزار شوند تا مردم آموزش ببینند و بتوانند از دست‌رنج خودشان کسب روزی نمایند.

«زکات» از ارکان مهم اسلام و بزرگترین عبادت مالی است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان به اهمیت و جایگاه «زکات» و انفاق در راه خدا اشاره کردند و آن را از محورهای بزرگ دین اسلام برشمردند.

ایشان پس از تلاوت آیات «وَالَّذِینَ یَکْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّهَ وَلَا یُنْفِقُونَهَا فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِیمٍ*یَوْمَ یُحْمَى عَلَیْهَا فِی نَارِ جَهَنَّمَ فَتُکْوَى بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنُوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ هَذَا مَا کَنَزْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ فَذُوقُوا مَا کُنْتُمْ تَکْنِزُونَ» [التوبه: ۳۴-۳۵] اظهار داشتند: در اسلام دو نوع عبادت بزرگ و محوری وجود دارد که سایر عبادات حول آن دو محور می‌چرخند. اولین محور از محورهای بزرگ عبادات‌، عبادت بدنی است که «نماز» در رأس عبادات بدنی قرار دارد. دومین محور، عبادات مالی‌اند که «زکات» در ر‌أس آنها قرار دارد. حج، جهاد و تبلیغ از عبادات مرکب‌اند. حکمت خداوند بر آن رفته که ما با جان و مال الله تعالی را عبادت کنیم.

مدیر دارالعلوم زاهدان پرداخت زکات را شرط تزکیه دانستند و اظهار داشتند: پرداخت زکات از محورهای مهم است که شریعت اسلام تاکید بسیاری زیادی بر آن کرده است. بر اساس قانون خدا، اگر مسلمان شب و روز به خواندن نماز نافله، تلاوت قرآن، ذکر و طواف خانه کعبه مشغول باشد ولی زکات اموالش را پرداخت نکند، امکان ندارد تزکیه شود. چون الله تعالی هر دو (عبادت بدنی و مالی) را برای تزکیه و وارستگی انسان لازم دانسته است.

ایشان افزودند: در حدیث آن‌قدر به خرج کردن در راه الله تعالی تاکید آمده است که اگر کسی توانایی انفاق مال بیشتری را ندارد، حداقل نصف خرما انفاق بکند و خودش را از جهنم نجات دهد. توجیه حدیث این است که با دادن نصف خرما انسان تزکیه می‌شود.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ادامه دادند: اگر انسان در دنیا خود را تزکیه نکند آتش جهنم او را تزکیه می‌کند. مریضی‌های معنوی مثل تکبر، حسد، نفاق، حب مال و حب جاه باید در جهنم بسوزند تا انسان پاک شود و یک روزی نجات بگیرد. الله تعالی بر اساس قانونش کسی را که نماز خوانده ولی زکات نداده است می‌سوزاند تا پاک شود.

امام‌جمعه زاهدان صدقه و انفاق را سبب افزایش و برکت در مال دانستند و خاطرنشان کردند: با دادن مال از روزی شما کم نمی‌شود بلکه به رزق شما افزوده می‌شود. علاوه بر آن رضامندی الله تعالی نیز نصیب می‌شود. همان‌طور که اگر آب چاه را بکشید چشمه‌هایش زنده و بیشترمی‌شوند و آب بهتر، بیشتر و زلال‌تری بیرون می‌آید.

ایشان ادامه دادند: الله تعالی می‌فرماید: «مَنْ ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا کَثِیرَهً وَاللَّهُ یَقْبِضُ وَیَبْسُطُ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ» [بقره: ۲۴۵]؛ کیست که الله را قرض بدهد! الله به او چندبرابر اضافه می‌دهد. صدقه و انفاق در راه خدا قلب را از حرص، بخل و حب مال پاک می‌کند. انفاق از علامات توبه‌‌ی مقبول و مخلصانه است.

مدیریت دارالعلوم زاهدان افزودند: نگویید درآمد نداریم و اگر شکم زن و بچه را سیر کنیم همت کرده‌ایم، بلکه تکه‌ای از نان و روزی‌تان بیرون کنید و در راه خدا بدهید تا الله مشکلات اقتصادی‌تان را برطرف کند باران رحمتش را بر سر شما نازل کند. الله تعالی حل تمام مشکلات را در انجام عبادات مالی و جانی قرار داده است. نماز، زکات، اطاعت پروردگار و فرمانبرداری از حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم کلیدهای حل مشکلات‌اند.

ایشان با اشاره به عواقب ندادن زکات خاطرنشان کردند: مالی که برای خدا و در راه خدا داده نشود و زکات آن پرداخت نشود، طوق گردن می‌شود. این مال به مار تبدیل می‌شود و صاحب مال را تعقیب می‌کند و می‌گوید من مال و خزانه شما هستم. چنین مالی سبب وبال، هلاکت صاحب مال و سبب ناراضگی پروردگار می‌شود.

عالم برجسته اهل‌سنت کشور در ادامه گفتند: مال دسترنج شماست، افسوس است که با وجود سرمایه‌ی مال، در قبر به عذاب گرفتار شویم. بر خودتان رحم کنید، بخشی از مال را برای فرزندان‌تان بگذارید ولی قسمت اعظم آن را با انفاق در راه خدا برای آخرت ذخیره کنید. در حدیثی آمده است که بنی آدم می‌گوید مال من! جواب می‌رسد مال تو همان بود که خوردید و فنا کردید و یا برای آخرت‌تان ذخیره کردید، ولی آنچه باقی مانده است مال وارثین است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن