اهل سنت ایرانختم صحیح بخاری

مولانا عبدالحمید:علما و اندیشمندان اهل‌سنت کشور بر پیگیری مسایل از راه‌های قانونی اتفاق‌نظر دارند

مولانا عبدالحمید:علما و اندیشمندان اهل‌سنت کشور بر پیگیری مسایل از راه‌های قانونی اتفاق‌نظر دارندmolana khatm 95 150x150 - مولانا عبدالحمید:علما و اندیشمندان اهل‌سنت کشور بر پیگیری مسایل از راه‌های قانونی اتفاق‌نظر دارند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در بیست‌وپنجمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان، به تبیین مواضع جامعه اهل‌‌سنت ایران در زمینه‌های مختلف پرداختند و بر «اتفاق‌نظر علما و اندیشمندان اهل‌سنت» در پیگیری مسایل از را‌ه‌های قانونی تاکید کردند.

ریاست شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت استان سیستان‌وبلوچستان در این همایش باشکوه که پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ در زاهدان برگزار شد، اظهار داشتند: مسیر جامعه اهل‌سنت ایران مسیر اعتدال است. ما امروز در میان ملت شریف ایران احساس سربلندی می‌کنیم که به حرف تفرقه‌افکنان گوش نکردیم و در راستای وحدت گام برداشته‌ایم ما تفاوتی بین شیعه و سنی قایل نیستیم. در هر نقطه از جهان که برادران شیعه ما مورد هجوم قرار گرفته‌اند، ما آن را ملامت و محکوم کرده‌ایم.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: همه ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برای برون‌رفت از مشکلات و بحران‌ها هیچ راهی به‌جز وحدت وجود ندارد. لذا مذاهب و گرایش‌های مختلف اسلامی باید با یکدیگر متحد باشند و مشکلات‌شان را از طریق مذاکره و گفتمان حل‌وفصل کنند. کشورهای اسلام باید کنار یکدیگر بنشینند و مشکلات را حل کنند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشتند: امروز هیچ‌کس از شیعه یا سنی حمایت نمی‌کند. همه ما باید از اصل اسلام حمایت کنیم. امروز نباید اهل‌سنت از شیعه و شیعه از اهل‌سنت احساس خطر کند، بلکه کسانی برای شیعه و سنی و دین اسلام خطرناک‌اند که مشکلات موجود را در کشورهای اسلامی به‌وجود آورده‌اند. بزرگترین تهدید برای اسلام کسانی‌اند که دنبال حذف اسلام و ضربه‌زدن به مسلمانان هستند. امروز صهیونیزم بین‌الملل و استکبار جهانی دشمن شیعه و سنی هستند که آرزوی نابودی اسلام را در سر می‌پرورانند.

ایشان تاکید کردند: همه ما باید گرداگرد اصل اسلام جمع شویم و خود را از تفکرات و اندیشه‌های فرقه‌ای نجات دهیم و جهانی فکر کنیم. اندیشه اتحاد مسلمانان اعتقاد ماست، نه سیاست ما.

عالِم برجسته اهل‌سنت کشور در ادامه‌ی سخنان‌شان تصریح کردند: ما به مقام معظم رهبری و ریاست محترم ‌جمهور اطمینان می‌دهیم که اهل‌سنت دست رد به سینه تمام کسانی ‌زده‌اند که دنبال ایجاد تفرقه و اختلاف بوده‌اند. ما نمی‌‌خواهیم کشورمان مثل سوریه، عراق و یمن بشود. ما خدا را شاکریم که برای هیچ‌کسی جای گلایه نگذاشته‌ایم و در حد توان‌مان برای حفظ وحدت و اخوت تلاش کرده‌ایم. بیداری و هوشیاری مردم ما سبب حفظ وحدت شده است.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه به بیان برخی از انتظارات جامعه اهل‌سنت اشاره کردند و گفتند: بدون شک مردم ایران اعم از شیعه و سنی مشکلاتی دارند. اما جامعه اهل‌سنت ایران مشکلات خودش را دارد و تمام علما و اندیشمندان اهل‌سنت ایران اتفاق‌نظر دارند که مشکلات و مسایل‌شان را از راه گفتمان و قانون پیگیری کنند. از رهبر معظم انقلاب و سایر مسئولین نظام انتظار داریم که درها بیشتر برای ما بگشایند و به خواسته‌های ما که قانونی هستند توجه و رسیدگی کنند.

ایشان در ادامه اظهار داشت: ما از دولت جناب دکتر روحانی به خاطر نگاه فراقومی و فرامذهبی و به خاطر تلاش‌هایی که برای حل مشکلات اقوام و مذاهب می‌کنند تشکر می‌کنیم. اگرچه در بعضی از مناطق سنی‌نشین کارهای خوبی انجام شده است، اما در بسیاری دیگر از مناطق هنوز اقدامی نشده و نیاز به توجه بیشتر دارند. ما خیرخواهانه و دلسوزانه عرض می‌کنیم که به مشکلات ما رسیدگی کنید و برادران اهل‌سنت خود را بیشتر مورد تفقد قرار دهید.

مدیریت دارالعلوم زاهدان بر لزوم «برخورداری از آزادی‌های قانونی» تاکید کردند و گفتند: ما حاضریم در مقابل هر نوع تجاوز احتمالی به ایران اسلامی بایستیم و از تمامیت ارضی کشور جانانه دفاع کنیم، همان‌طورکه در هشت سال دفاع مقدس دفاع کردیم و شهید دادیم و ثابت کردیم که در کنار برادران شیعه‌ی خود هستیم. انتظار داریم به آزادی‌های ما بیشتر تأمین شوند و اهل‌سنت در کلان‌شهرها، به‌ویژه در تهرانِ بزرگ بتوانند مسجد و نمازخانه داشته باشند و به عبادت پروردگار بپردازند. هراندازه ما دغدغه‌‌ی کمتری داشته باشیم و بیشتر به ما توجه شود،‌ عزت و اعتلای جمهوری اسلامی ایران افزون‌تر خواهد شد و دشمنان اسلام را مأیوس خواهد کرد.

 حکام کشورهای اسلامی به حقوق اقلیت‌های دینی، مذهبی و قومی رسیدگی کنند

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان حکام کشورهای اسلامی را مورد خطاب قرار دادند و گفتند: پیام ما از این مراسم به کشورهای اسلامی و حکام مسلمان آن است که به منافع همه‌ مسلمانان بیندیشند. کشورهای اسلامی و گروه‌های درگیر به‌خاطر منافع خودشان و مسلمانان با یکدیگر بنشینند و از طریق مذاکره و گفتمان مشکلات‌شان را حل کنند.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: حقوق اقلیت‌های دینی، مذهبی و قومی در کشورهای اسلامی باید رعایت شود. رهبران کشورهای آسیای میانه آزادی‌های مشروع مردم را تامین کنند. بهترین راه مبارزه با افراط‌گرایی و تروریزم اجرای عدالت، شنیدن حرف مخالفان و رسیدگی به حقوق مردم است. بخش بزرگی از افراط‌گرایی و تندروی در جهان به عدم اجرای عدالت برمی‌گردد. اگر آمریکا و اروپا جلوی افراط‌گرایی اسرائیل را می‌گرفت و عدالت را در حق ملت فلسطین اجرا می‌کرد ما امروز شاهد این مشکلات نبودیم.

مولانا عبدالحمید با انتقاد از برخی محدودیت‌های دینی و مذهبی در بعضی از کشورهای اسلامی به‌ویژه کشورهای تازه استقلال‌یافته، اظهار داشتند: متاسفانه در بعضی کشورهای آسیای میانه برای مردم مشکلاتی ایجاد می‌شود. ریش مردان تراشیده می‌شود و زنان محجبه با مشکلاتی مواجه می‌شوند. این امر علاوه بر اینکه خطرناک است و می‌تواند غضب الهی را به دنبال داشته باشد، باعث ترویج خشونت و افراط‌گرایی نیز می‌شود.

ایشان در ادامه تاکید کردند: پیام جامعه اهل‌سنت ایران به رهبران کشورهای آسیای میانه آن است که برای ادای نماز، گذاشتن محاسن و رعایت حجاب سخت‌گیری نکنند. مردم را آزاد بگذارند و برای کسی مشکل ایجاد نکنند. هر کس می‌خواهد دیندار باشد و بر سنت عمل کند و حجاب را رعایت کند، نباید با مشکلات مواجه شود.

امیدواریم تدبیری اندیشیده شود تا در آینده شاهد حضور مهمانان داخلی و خارجی بیشتری در این همایش باشیم

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه از وحدت موجود در استان سیستان‌وبلوچستان ابراز خرسندی کردند و گفتند: الحمدلله در استان سیستان‌وبلوچستان وحدت و تعامل خوبی وجود دارد. بین علمای شیعه و سنی ارتباط خوب و دوستانه‌ای برقرار است. ما از آیت‌الله سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان، از استانداری، عزیزان وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، فرمانداری محترم زاهدان، نیروی انتظامی و سایر ادارات و نهادها تشکر می‌کنیم که در برگزاری این همایش با ما همکاری کردند، البته برخی از مهمانان ما از خارج از استان که جزو شخصیت‌های علمی هستند، نتوانستد در این همایش حضور پیدا کنند که امیدواریم حاج آقای سلیمانی تدبیری بیندیشد که در سال‌های آینده شاهد مهمانان داخلی و خارجی بیشتری در این همایش باشیم. این امر برای تقویت وحدت مسلمین بسیار مفید خواهد بود و تجربه نیز این را ثابت کرده است.

دین اسلام تنها راه نجات و سعادت است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، در بخش نخست سخنان‌شان در بیست‌وپنجمین همایش دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان، با بیان عظمت و جایگاه بزرگ قرآن کریم و نقش آن در سعادت بشر، ریشه تمامی مشکلات فعلی جهان اسلام را در نتیجه دوری از قرآن کریم عنوان کردند و تاکید کردند: تنها راه نجات و سعادت دین اسلام است.

مولانا عبدالحمید ، در سخنانی با اشاره به جایگاه عظیم قرآن کریم اظهار داشتند: خداوند متعال نعمت بسیار بزرگی به ما عطا فرموده است که دیگر ملت‌ها از آن محروم هستند. اگر آمریکا، چین و روسیه و دیگر کشورهای شرقی و غربی بر پیشرفت‌های مادی خود می‌بالند و یا ادیان باطله بر آموزه‌های تحریف‌شده‌ی خود ناز می‌کنند و فخر می‌فروشند، مسلمانان مفتخر به داشتن معجزه‌ای ماندگار هستند که در هر زمان پاسخگوی نیازهای بشر است. قرآن در هر زمان و مکانی نیازهای جامعه بشری را رفع کرده است اگر انسان‌ها به تعلمیات آن عمل کنند.

ایشان افزودند: ‌قرآن راه سعادت بشر را بیان داشته است. تنها راه نجات و سعادت دین اسلام است که در دنیا و آخرت می‌درخشد. تمدن، فرهنگ و باورهای شما بی‌نظیر است. اینها نعمت‌های ماندگار و پایدار هستند. شما مسلمانان سنت‌های حبیب صلی‌الله‌علیه‌وسلم را دارید. فقط ملت مسلمان توانسته کاملا آموزه‌های پیامبرش را ثبت و ضبط کند. این ویژگی امت مسلمان است.

ریشه تمام مشکلات و بحران‌ها دوری از قرآن کریم است

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با اشاره به مشکلات فعلی جهان اسلام، اظهار داشتند: وقتی فکر می‌کنیم چرا مسلمانان با مشکلات و بحران‌ها مواجه هستند، چرا علما و اندیشمندان با بن‌بست مواجه شده‌اند؟ چرا قضیه فلسطین حل نمی‌شود؟ به این نتیجه می‌رسیم که از قرآن کریم دور شده‌ایم و آموزه‌های نبی کریم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را رها کرده‌ایم. بیشتر مسلمانان، حتی بسیاری از اهل علم فرصت تلاوت قرآن را ندارند. ما در میدان عمل کم آورده‌ایم و از احکام فاصله گرفته‌ایم.

راه نجات ما فقط در اسلام است

مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان اظهار داشتند: متاسفانه در مورد حقوق خدا و بندگانش غفلت وجود دارد. عمل به احکام و عبادات سرسری و بدون حضور قلبی است. اعمال نیک ما عموما روح ندارند إلا ماشاءالله. حقوق مردم رعایت نمی‌شود. والدین از فرزندان، همسایگان از همسایه‌ها، شرکا از شریکان و رعیت از حاکم و حاکم از رعیت می‌نالند و شکایت دارند.

ایشان در ادامه تاکید کردند: راه نجات ما فقط در اسلام است. اسلام دینی‌ست که حضرت ابراهیم علیه‌السلام بر آن عمل کرد. حضرت ابراهیم تسلیم احکام خدا بود. اسلام نیز از ما اطاعت و فرمانبرداری می‌خواهد. حل مشکلات ما در فرمانبرداری است.

همه چیز برای الله باشد و فقط او را بندگی کنیم

مولانا عبدالحمید در ادامه یادآور شدند: رمز پیروزی مسلمانان در غزوه بدر اطاعت و فرمانبرداری بود و علت شکست جزئی آنان در احد نیز عدم اطاعت بود. وقتی قوم موسی علیه‌السلام از اطاعت الله سرپیچی کردند، خداوند آنها را تا چهل سال سرگردان کرد و حضرت موسی نیز پریشان شد.

اشیان افزودند: تنها هدف مسلمانان باید کسب رضای الله تعالی باشد. همه چیز برای الله باشد و فقط او را بندگی کنیم. رمز پیروزی اولیا و صلحا همین امر بوده است. رمز پیروزی مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله که بانی این خیر بودند، اخلاص و اطاعت بود. او شب‌ها را در عبادت و یاد الله می‌گذارند و اشک می‌ریخت.

خواهران، خدا را از یاد نبرند

حضرت شیخ‌الاسلام به مناسبت حضور خواهران در نشست دانش‌آموختگی خطاب به آنان اظهار داشتند: پیام این مراسم به خواهران این است که خدا را از یاد نبرند. عزت دنیا و آخرت خواهران و مادران در پیروی از راه حضرت عایشه، فاطمه و همه صحابیات است. مدهای جدید، طلا و جواهرات و دنیا برای خواهران و مادران عزت نمی‌آورد. این چیزها آنان را و یادشان را ماندگار نمی‌کند.

ایشان افزودند:امروزه جوانان و بانوان ما مورد حمله و تهاجم هستند. شبکه‌های ماهواره‌ای با تبلیغات و یورش فرهنگی می‌خواهند زنان و جوانان را از عفت دور سازند.

انقلاب ملت ایران مسمّی به “اسلام” است، پس باید گناهان را تعطیل کنند

مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان خطاب به ملت ایران اظهار داشتند: مردم عزیز ایران! ما زمانی می‌توانیم در جهان بدرخشیم که گناهان را ترک کنیم. انقلاب شما مسمّی به اسلام است، پس باید گناهان را تعطیل کنیم. این همایش برای تجلیل از علم و قرآن کریم است تا غفلت از ما دور شود. هیچ ملتی با مادیت و پست و مقام در دنیا ماندگار نشده است. رمز ماندگاری نام صحابه و اهل‌بیت اخلاص و للهیت و طاعت است.

ریاست شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت استان سیستان‌وبلوچستان در پایان سخنان‌شان از تمام مردم عزیز زاهدان به‌خاطر مهمان‌نوازی، از ستاد انتظامات مسجد مکی زاهدان و از همه کسانی که به هر نحوی در برگزاری این همایش نقش داشته و همکاری کرده‌اند تشکر و قدردانی کردند و برای آنها دعای خیر کردند.

به نقل از سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا