خطبه های جمعه

مولانا عبدالحمید:عمل به سنت انسان را محبوب پروردگار می‌گرداند

مولانا عبدالحمید:عمل به سنت انسان را محبوب پروردگار می‌گرداند11221422 843573275717758 4297530744492214644 n 300x200 - مولانا عبدالحمید:عمل به سنت انسان را محبوب پروردگار می‌گرداند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید ضمن تاکید و توصیه درخصوص پایبندی به سنت‌های رسول اکرم صلی‌الله علیه وسلم، به تاثیرات ظاهری و معنوی عمل به سنت اشاره نمودند.
به گزارش ندای سنت امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه (۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴) آیات مبارکۀ «وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا» و «مَّنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ» را تلاوت کرده و سپس در تشریح این آیه اظهار داشتند: اطاعت از رسول اکرم صلی الله علیه وسلم اطاعت از الله تعالی است و نافرمانی از رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم نافرمانی از الله تعالی است. زیرا هر آنچه رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم می‌گوید از جانب الله است.
ایشان در ادامه به تعریف و تشریح «بدعت»، که در نقطه مقابل «سنت» قرار دارد، پرداختند و گفتند: بدعت چیزی است که برای ثبوت آن در قرآن و سنت دلیلی وجود نداشته باشد و انسان آن را در دین اضافه کرده و از انجام آن امید ثواب داشته باشد. البته بدعت لغوی اشکالی ندارد، اما بدعت اصطلاحی که همان نوآوری در دین است، مذموم می‌باشد. رسول‌الله صلی‌الله علیه و سلم در زمینه بدعت به مسلمانان هشدار داده و می‌فرمایند: «من أحدث فی أمرنا هذا ما لیس منه فهو رد» دین کامل است و نیاز به افزودن چیزی از طرف ما ندارد. «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا» این آیه در عرفات و در ایام حجه‌الوداع نازل شد.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه افزودند: رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم اضافه کردن چیزی در دین به‌عنوان دین را «بدعت» نامیده و نسبت به آن هشدار داده است. بدعت اگرچه ظاهراً کار خوبی است، اما چون در سنت وجود ندارد از بدترین گناهان به‌شمار می‌رود. بدعت بر دو قسم است؛ یکی بدعت اعتقادی که انسان را تا مرز شرک و کفر می‌کشاند، و دیگری بدعت عملی است که در بسیاری از مراسم شادی و ماتم و غیره مشاهده می‌شود. لذا همه ما باید مواظب باشیم تا در تمام اعمال خود مطابق شریعت و سنت عمل کنیم.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: آن‌حضرت صلی الله علیه وسلم در حدیثی فرمودند: بعد از من به سنت من و سنت خلفای راشدین چنگ بزنید. این حدیث اشاره بر این دارد که دوران خلافت خلفای راشدین بر منهاج و روش آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم قرار داشت.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: سنت‌های رسول اکرم صلی‌الله علیه و سلم فقط در مسواک و محاسن خلاصه نمی‌شوند، بلکه معنای بسیار وسیعی داشته و روش زندگی ۲۳ سالۀ آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم در تمام ابعاد «سنت» گفته می‌شود که ما بایستی از آنها اتباع نموده و آنها را در تمام شئونات زندگی خویش پیاده کنیم.
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت استان خاطرنشان کردند: رسول اکرم صلی‌الله علیه وسلم در حدیثی فرمودند که هر کسی سنت‌های متروکۀ من را زنده کند، من را دوست دارد و هر کس من را دوست داشته باشد، با من در بهشت خواهد بود. همچنین در حدیثی دیگر آمده است که هر کس در آخرالزمان که فتنه‌ها زیاد می‌شوند، سنت‌های مهجور و متروک پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وسلم را در جامعه احیاء کند، اجر صد شهید برایش نوشته می‌شود، و این اجر بدین خاطر است که آن فرد این سنت‌ها را در زمانی زنده می‌کند که ممکن است مورد تمسخر و توهین قرار گیرد.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به تاثیر عمل به سنت در زندگی انسان‌ها اشاره کردند و گفتند: عمل به سنت‌های آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم تاثیر بسیار مثبتی در زندگی هر انسان برجای می‌گذارد. عمل به سنت باعث افزایش اجر و ثواب اعمال می‌شود و انسان را محبوب و مقرب باری‌تعالی می‌گرداند. خداوند متعال می‌فرماید: «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ» نشانه محبت با الله تعالی در اتباع از رسول‌الله صلی‌الله علیه وسلم است. مسیر و روش زندگی رسول اکرم صلی‌الله علیه وسلم مسیر فطرت است که زندگی انسان را نورانی و درخشان می‌کند و فرد را به سعادت و جنهالفردوس می‌رساند.
ایشان پایبندی به سنت‌ها را «علامت محبت با پیامبر» دانستند و خاطرنشان نمودند: علامت محبت با پیامبر این است که سعی کنیم تمام سنت‌های آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم را بیاموزیم و به آنها جامۀ عمل بپوشانیم تا جامعه‌ای معطر داشته باشیم و رحمات و برکات خداوند بر ما نازل شود.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان بر تربیت دینی فرزندان و ایجاد اشتیاق عمل به سنت‌های رسول اکرم صلی‌الله علیه وسلم در وجود آنها تاکید کردند.

*محبت با صحابه و اهل‌بیت جزء لاینفک اعتقادات اهل‌سنت است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه به ۱۳ رجب؛ سال‌روز ولادت حضرت علی رضی‌الله عنه اشاره کردند و در این خصوص اظهار داشتند: ۱۳رجب روز ولادت حضرت علی رضی الله تعالی عنه است و این روز به‌عنوان «روز پدر» نام‌گذاری شده است. حضرت علی رضی الله عنه شخصیتی‌ست که تمام فِرَق اسلامی به ایشان علاقه و ارادت دارند. اهل‌سنت محبت با حضرت علی و سایر اهل‌بیت را جزو اعتقادات خود می‌دانند.
ایشان «پرچم‌داری غزوه خیبر» را ازجمله فضایل حضرت علی رضی الله عنه برشمردند و خاطرنشان کردند: رسول اکرم صلی‌الله علیه وسلم در جنگ خیبر اعلام کردند که فردا پرچم را به دست کسی خواهد داد که او الله و رسول را دوست دارد و الله و رسول نیز او را دوست دارند. همه صحابه آرزو می‌کردند که پرچم به دست آنها داده شود. آن‌حضرت صلی‌الله علیه وسلم در روز خیبر حضرت علی را صدا زدند و پرچم را به دست ایشان دادند.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه افزودند: سیدنا علی رضی الله عنه کسی است که همه مسلمانان ایشان را در ایمان، عمل و تقوا الگوی خود می‌دانند. محبت با صحابه و اهل‌بیت جزء لاینفک اعتقادات اهل‌سنت است. از خداوند متعال مسئلت داریم ما را با محبت اهل‌بیت زنده نگهدارد و با محبت آنها محشور فرماید.

*شورای اسلامی یکی از برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی است

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه با اشاره به مناسبت روز شوراهای اسلامی، ضمن گرامی‌داشت این روز، اظهار داشتند: شورای اسلامی یکی از برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی و برخاسته از کتاب و سنت است. قرآن عظیم‌الشأن می‌فرماید: «وشاورهم فی الأمر»، «و أمرهم شورا بینهم»
ایشان در ادامه افزودند: روی کار آمدن شوراهای اسلامی شهر در عمران و زیبایی شهرها و در دفاع از مردم تأثیرگذار بوده است. امیدواریم شوراهای محترم اسلامی و شهردار محترم، که توسط شوراها انتخاب می‌شود، بتوانند با همدلی و همزبانی به جامعه خدمت کنند. چنان‌که رهبر معظم انقلاب نیز سال جدید را سال «دولت و ملت؛ هم‌دلی و هم‌زبانی» نام‌گذاری نموده‌اند.

*دولت و مسئولین به خواسته‌ها و مطالبات به‌حق معلمین توجه کنند

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان همچنین به ۱۲ اردیبهشت و مناسبت روز معلم اشاره کردند و ضمن تبریک این روز به تمام معلمان گرامی، اظهار امیدواری نمودند که دولت و مسئولین به «خواسته‌ها و مطالبات به‌حق معلمین» توجه کنند.

مولانا عبدالحمید روز کارگر را نیز به تمام کارگران عزیز تبریک گفتند.

مولانا عبدالحمید در پایان به درگذشت دو تن از فضلای دارالعلوم زاهدان؛ مولوی «آزاد دریانورد»، از ائمه جمعه و علمای جوان و فعال منطقه جاسک، و مولوی «حسن شه‌بخش»، یکی از فارغ‌التحصیلان سال تحصیلی جاری، که هفته گذشته در اثر حادثه رانندگی وفات کرده بودند، اشاره کردند و برای آنان دعای مغفرت و رفع درجات و برای بازماندگان اجر و صبر مسئلت نمودند.
ایشان از مولوی آزاد به‌عنوان «فردی زحمتکش» یاد کردند و درگذشت علما را «ضایعه‌ای بزرگ» برای هر جامعه دانستند.

منبع:سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا