خطبه های جمعه

مولانا مطهری:وحدت باعث تقویت ایمان، جامعه و دین می‌شود

molana motahhary2 313x240 300x230 - مولانا مطهری:وحدت باعث تقویت ایمان، جامعه و دین می‌شودمولانا مطهری:وحدت باعث تقویت ایمان، جامعه و دین می‌شود

مولانا حبیب‌الرحمان مطهری ضمن تشریح عوامل تقویت‌کننده وحدت، تاکید بر مشترکات و دوری از مسایل اختلافی را در برقراری وحدت و اخوت مؤثر و مفید دانست.

مولانا حبیب‌الرحمن مطهری، ریاست حوزه علمیه احناف خواف، در مراسم نماز جمعه اهل سنت خواف (۱۸ دی‌ماه ۹۴) اظهار داشت: وجود مبارک پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، مملو از رحمت، نور و برکت برای تمام جهان در تمام زمان‌ها است. خداوند متعال می‌فرماید: «وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَهً لِّلْعَالَمِینَ» [انبیاء:۱۰۷] و تو را جز رحمتى براى جهانیان نفرستادیم. خداوند متعال حتی به وجود نازنین پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم قسم یاد می‌کند: «لَعَمْرُکَ إِنَّهُمْ لَفِی سَکْرَتِهِمْ یَعْمَهُونَ» [حجر:۷۲]

ایشان در ادامه افزود: تمام ارشادات و تعلیمات پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم رحمت، برکت و شفقت برای امت است. تعلیمات آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم باعث متحول‌شدن مردم آن زمان شد و از آنان افرادی ساخت که خداوند متعال در کلام پاکش رضایت خود را از آنان اعلام نمود.

مولانا مطهری خاطرنشان کرد: مسلمانان امروزی باید حالات و رفتار خود را با تعلیمات پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم مقایسه کنند که چقدر تابع تعلیمات و نصایح ایشان هستند؟ بررسی کنیم که آیا خانواده ما تابع کدام فرهنگ است؛ فرهنگ غرب یا فرهنگ محمدی؟ ارتباط با اقوام و خویشاوندان چقدر در بین ما رواج دارد و رعایت می‌شود؟ ما مسلمانان چه اندازه از بدعات و خرافات فاصله گرفته‌ایم و در گفتار و کردار ما صداقت و امانت وجود دارد؟ چقدر از مال حرام پرهیز کرده‌ایم تا وارد خانواده ما نشود؟

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله «وحدت و اخوت» پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از تعلیمات آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم اخوت و برادری بود. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم وقتی از مکه مکرمه به مدینه منوره هجرت کردند، اولین کاری که انجام دادند عقد اخوت میان مهاجرین و انصار بود. خداوند متعال می‌فرماید: «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْکُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا» [آل عمران:۱۰۳] و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید و نعمت‏ خدا را بر خود یاد کنید آن‌گاه که دشمنان [یکدیگر] بودید. پس میان دل‌های شما الفت انداخت تا به لطف با یکدیگر برادر هم شدید.

ایشان تأکید کرد: وحدت باعث تقویت ایمان، جامعه و دین می‌شود، و تفرقه و اختلاف، ایمان، دین و جامعه را از بین برده و باعث بی‌آبرویی انسان می‌شود. خداوند متعال می‌فرماید: «وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ» و با هم نزاع مکنید که سست ‏شوید و مهابت ‏شما از بین برود.

ایشان تصریح کرد: یک نوع وحدت، وحدتی است که بین همه امت اسلامی است که قرآن و احادیث به آن تأکید کرده‌ است. اما نوع دیگر وحدت، وحدتی است که بین مذاهب است و پیروان مذاهب مختلف باید با همدیگر وحدت داشته باشند.

ریاست حوزه علمیه احناف خواف در زمینه وحدت بین مذاهب اظهار داشت: وقتی سخن از وحدت بین مذاهب به‌میان می‌آید، منظور همان تأکید بر مشترکات بین مذاهب است. قرآن کریم، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، قبله و الله متعال از مشترکات همه مذاهب است. اما باید دانست که منظور این نیست که سنی، شیعه یا شیعه، سنی شود؛ بلکه هر کس باید بر مذهب خود عامل بوده و به مشترکات پایبند باشد. وقتی امور مشترک را تقویت کنیم، وحدت یک استراتژی و اصل قرار می‌گیرد نه تاکتیک که یک هفته را وحدت داشته باشیم و هفته دیگر وحدت نباشد.

ایشان در ادامه به بیان عوامل تقویت وحدت اشاره کرد و خاطرنشان نمود: ازجمله مواردی که باعث تقویت وحدت می‌شود، عبارت‌اند از: احترام به مقدسات یکدیگر، عدم دخالت به تفکرات مذهب یکدیگر، دوری و اجتناب از تعصبات خشک و بی‌اساس و رعایت حقوق یکدیگر.

کاندیداها به مردم وعده‌های بی‌جا ندهند

مولانا مطهری در بخش دیگر سخنان خویش، اشاره‌ای به مسئله مهم «انتخابات» داشت و در این زمینه خاطرنشان کرد: ۴۵ روز دیگر تا برگزاری دو انتخابات مهم مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی باقی مانده است.

ایشان با بیان اینکه «همه کاندیدها قابل احترام‌اند» اظهار داشت: باید از تمام کاندیداهای محترم تقدیر و تشکر کنیم که به این صحنه مهم قدم نهادند. لذا وظیفه عموم مردم این است که در انتخابات پیش‌رو شرکت نمایند و کاندیداها را با دید انصاف مورد بررسی قرار داده و صلاحیت‌های آنان را مدنظر قرار دهند.

ایشان ادامه داد: حضور در پای صندوق‌های رأی شرط است. مردم با کمال اطمینان و آرامش در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند تا مثل گذشته بیشترین درصد مشارکت را داشته باشند.

سخنران این هفته نماز جمعه اهل‌سنت خواف وظایف کاندیداها را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: وظیفه کاندیداها این است که هتک حرمت کاندیداهای دیگر را ننمایند. متانت، وقار، ادب و انصاف را الگوی خود قرار دهند. احساسات مردم را برانگیخته نکنند. به مردم وعده‌های بی‌جا ندهند و تبلیغات آنها واقعی بوده و از گزافه‌گویی به‌دور باشد.

ایشان خطاب به طرفداران کاندیداها نیز گفت: طرفداران خصوصی کاندیداها نیز سعی کنند احترام و ادب را رعایت کنند تا حرمت کسی شکسته نشود. همواره انصاف را مدنظر داشته و از شایعه‌پراکنی جداً پرهیز نمایند.

ایشان همچنین وظیفه علما و مدارس دینی را در این خصوص متذکر شد و اظهار داشت: حوزه علمیه احناف خواف تقاضا دارد تا همه مردم در صحنه انتخابات حضور گسترده‌ای داشته باشند. الحمدلله مردم خواف، اهل ایمان و بصیرت هستند و می‌دانند کدام کاندید صالح و کدام‌یک اصلح است.حوزه علمیه تاکنون در انتخابات دخالت نکرده است؛ بلکه جنبه میانجی‌گر و فیصله‌کننده را داشته است. این کار حوزه بنا به درخواست خود کاندیداهای محترم برای تجمیع آرا بوده است.

مدیریت حوزه علمیه احناف خواف در پایان سخنانش، اعدام شیخ نمر (از علمای برجسته شیعه عربستان) و ۴۶ تن دیگر را محکوم کرد و از اینکه دولت سعودی تقاضای مردم و برخی از شخصیت‌ها را در مورد عفو شیخ نمر نادیده گرفته است، اظهار تاسف نمود.

ایشان اظهار داشت: کار زشت از جانب هر کسی که باشد محکوم است؛ کمااین‌که حمله افراد خودسر به سفارت عربستان در مشهد و تهران و آتش‌زدن آن به ضرر نظام بود. از خداوند متعال می‌خواهیم همه این مسائل و مشکلات را برطرف نماید.

منبع:سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا