اهل سنت ایرانخطبه های جمعه

مولانا گرگیج: دخالت استکبار جهانی در امور کشورهای اسلامی عامل ترویج افراط‌گرایی در جهان است

مولانا گرگیج: دخالت استکبار جهانی در امور کشورهای اسلامی عامل ترویج افراط‌گرایی در جهان استm gorgij 6 1 95 320x216 300x203 - مولانا گرگیج: دخالت استکبار جهانی در امور کشورهای اسلامی عامل ترویج افراط‌گرایی در جهان است

مولانا محمدحسین گرگیج ضمن نکوهش حملات تروریستی اخیر در بروکسل، «دخالت‌های بی‌جای سران غربی و استکبار جهانی در امور داخلی کشورهای اسلامی» و «کشتار افراد بی‌گناه» را از عوامل و علل ترویج افراط‌گرایی‌ در جهان دانست.

مولانا گرگیج در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت آزادشهر (۶ فروردین ۹۵) با اشاره به حوادث اخیر در پایتخت بلژیک، ضمن محکوم کردن این حوادث، خاطرنشان کرد: حادثۀ بروکسل واقعه‌ای عجیب و دردناک بود. قدرت‌هایی که در امور داخلی کشورهای اسلامی دخالت کردند و خاورمیانه را به آتش کشیدند این آتش امروز گریبان‌گیر خودشان شده است. این آتش پاریس، واشنگتن و بروکسل را فرا گرفته است و در آینده ممکن است تمام اروپا را در بر گیرد.

خطیب جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه افزود: سران غرب و استکبار جهانی به‌خاطر منافع خویش و همچنین نابودی نیروهای بالقوه‌ی مسلمانان در امور کشورهای اسلامی دخالت کردند و آنها را به آتش کشیدند. ذخایر زیرزمینی مسلمانان را چپاول کردند و کشورهای اسلامی را به سمت نابودی بردند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با توجه به توطئه‌های استکبار جهانی مبنی بر تصاحب قدرت جهانی اظهار داشت: غربی‌ها و استکبار جهانی درصدد این هستند که دنیا در تصاحب پنج غول آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین باشد، اکنون آلمان نیز قصد دارد به آنها بپیوندد. این کشورها آسوده‌خاطر نباشند که چون حق وتو دارند هر کاری می‌توانند انجام دهند، این‌گونه نیست و نخواهد بود، بلکه آتش‌هایی که در منطقه روشن می‌کنند روزی دامن‌گیر خودشان خواهد شد.

عالم برجسته اهل‌سنت کشور ضمن اظهار تأسف از حوادث تروریستی هفتۀ جاری در بروکسل این نوع رفتارها را «شنیع» خواند و بیان کرد: ما با انجام اعمال تروریستی و این‌که افرادی بیایند در فرودگاه یا سایر اماکن عمومی کشورها، انسان‌های بی‌گناه را نابود کنند مخالفیم. ما کشتار انسان‌های بی‌گناه چه مسلمان و چه غیرمسلمان را نمی‌پذیریم.

ایشان اضافه کرد: کودک سوری در حالی که خودش آواره است و در اردوگاه به سر می‌بَرد پلاکاردی را در دست دارد که روی آن نوشته است: «بروکسل متاسفم». این کودک به مردم بلژیک می‌گوید متأسفم که در آنجا حادثه تروریستی رخ داد. این کودک سوری در واقع با این تابلو می‌خواهد به سران غربی بگوید که من پنج سال است چنین وضعیتی دارم. چرا صدای‌تان بلند نشد؟ اما امروز که در اروپا شاهد حوادث تروریستی هستید آن را محکوم می‌کنید.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه خطاب به سران غربی هشدار دادند: تروریسم در هر جایی باشد از نظر همه انسان‌ها محکوم است. ما نسبت به انجام رفتارهای تروریستی و خشونت‌آمیز متاسفیم، اما به سران غرب هشدار می‌دهیم که نیروهای شیطانی خود را از کشورهای اسلامی خارج کنند. منافع شما در کشورهای اسلامی نیست، شما به‌خاطر منافع خودتان جان افراد بی‌گناه را در کشورهای اسلامی ‌گرفته‌اید که امروز منافع خودتان در کشورتان با تهدید مواجه می‌شود.

عضو مجمع فقهی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: جنایت‌هایی که در خاورمیانه مرتکب شده‌اید امروز دامنگیر خودتان شده است. خانم موگرینی، نماینده عالی امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در عمان پس از شنیدن حوادث تروریستی بروکسل، گریه‌کنان جلسه را ترک می‌کند. ایشان باید در قبال تمام این حوادث چنین واکنشی انجام دهد؛ او باید در واکنش به کشته‌شدن سوری، عراقی و فلسطینی نیز اشک بریزد.

مولانا گرگیج در پایان خطاب به دولتمردان غربی اظهار داشت: آیا شما برای افراد بی‌گناهی که همه‌روزه در خاورمیانه کشته می‌شوند گریه کردید یا فقط برای اروپایی ها اشک می‌ریزید و سایر بی‌گناهانی که کشته می‌شوند در نگاه شما انسان نیستند؟

 

منبع: سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا