اهل سنت ایرانختم صحیح بخاریگزارش و گفتگو

همایش دانش‌آموختگان مدرسه علوم اسلامی بندرعباس برگزار شد

همایش دانش‌آموختگان مدرسه علوم اسلامی بندرعباس برگزار شدH 2 300x199 - همایش دانش‌آموختگان مدرسه علوم اسلامی بندرعباس برگزار شد

دومین همایش دانش‌آموختگان مدرسه علوم اسلامی اهل‌سنت و جماعت بندرعباس، پنج‌شنبه یکم بهمن ۱۳۹۴ (۱۰ ربیع‌الثانی ۱۴۳۷)  با حضور علمای برجسته ، مسئولین ومعتمدین در دو بخش صبح و بعدازظهر در محل مدرسه علوم اسلامی برگزار شد.

مراسم افتتاحیه

مراسم افتتاحیه دومین همایش دانش‌آموختگان مدرسه علوم اسلامی اهل‌سنت و جماعت بندرعباس با اجرای “شیخ سیدمسعود وخشوری”، و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط “شیخ محمدرضا محمدیان”، استاد قرائت جنوب کشور آغاز شد. سپس “شیخ عبدالوهاب ضیایی”، مدیر مجتمع دینی اهل‌سنت و جماعت بندرعباس، ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان این همایش، با استناد به آیۀ کریمۀ «وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُوْلَـئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» [آل عمران:۱۰۴] به بیان برخی از اهداف تأسیس مدارس دینی پرداخت.

شیخ ضیایی اظهار داشت: هدف اصلی مدارس دینی ارتقای سطح معلومات دینی و فرهنگی مردم است. این وظیفۀ بسیار سنگین بر عهدۀ مسئولین مدارس دینی است. همان‌طور که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌فرماید: «العلماء ورثه الأنبیاء».

مدیر مجتمع دینی اهل‌سنت و جماعت بندرعباس سپس به هدف همایش مذکور اشاره کرد و گفت: مدرسه دینی بندرعباس از سال ۱۳۶۰ شروع به‌کار کرده و تا کنون بیش از ۱۰۰۰ فارغ‌التحصیل به جامعه تحویل داده است. این همایش نیز یک به‌منظور یادآوری دوران گذشتۀ این مدرسه برگزار شده است.

شیخ عبدالوهاب ضیایی در پایان سخنانش از مرحوم “حاج ابراهیم عباسی” رحمه‌الله که حدود ۳۰ سال مدرسه دینی بندرعباس را با کمک‌های مالی خویش حمایت کرده بود یاد کرد. وی همچنین از حضور تمام مهمانان، به‌ویژه آیت‌الله نعیم‌آبادی، حاج‌آقا مریدی و هیأت همراه ایشان در این همایش تشکر و قدردانی نمود.

در ادامۀ برنامه‌های همایش، آیت‌الله نعیم‌آبادی، امام جمعه بندرعباس ضمن تبریک فرا رسیدن ماه بهمن، مطالبی پیرامون اهمیت کسب علم و دانش ایراد کرد. وی همچنین از شیخ ضیایی به‌خاطر برگزاری این همایش تشکر نموده و آن را در راستای تجلیل از مقام علم و علما دانست.

برنامه‌های همایش با اجرای گروه سرود دانش‌آموختگان مجتمع دینی اهل‌سنت بندرعباس و سخنرانی «شیخ عبدالرحیم خطیبی» پی گرفته شد.

شیخ عبدالرحیم خطیبی، امام جمعه شهرستان قشم و استاد دوره عالی دانشگاه طی سخنانی به تعداد مدارس دینی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و این مدارس را «یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی» دانست. شیخ عبدالرحیم از مسئولین و بانیان مدارس دینی، به‌ویژه از مرحوم شیخ محمد ضیایی و مرحوم حاج ابراهیم عباسی رحمهماالله به‌عنوان بنیان‌گذاران مدرسه دینی بندرعباس، تشکر و قدردانی نمود.

امام جمعه شهرستان قشم در ادامه به تشریح یکی از احادیث پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم پرداخت و گفت: پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در حدیثی می‌فرمایند برای انسان شایسته است که به حال دو نفر رشک و غبطه بخورد: یکی انسانی که خداوند به او علم و حکمت داده که براساس آن قضاوت و حُکم می‌کند؛ دوم انسانی که خداوند به او مال داده است و مالش را در راه خدا انفاق می‌کند.

شیخ خطیبی در پایان خطاب به دانش‌آموختگان اظهار داشت: با توجه به اینکه پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به عنوان کامل‌ترین پیامبران ، دین اسلام به‌عنوان جامع‌ترین دین الهی، و این امت (امت اسلام) به‌عنوان مهمترین امت برگزیده شده است، پس پیروان پیامبر هم باید به‌عنوان بهترین افراد امت نقش ایفا کنند و ابعاد شخصیتی خود را در جامعه کامل کنند.

مراسم اختتامیه

مراسم اختتامیه و برنامه‌های پایانی دومین همایش دانش‌آموختگان مدرسه علوم دینی اهل‌سنت و جماعت بندرعباس، پس از ادای نماز ظهر با سخنرانی شیخ محمدصالح پردل، ادامه پیدا کرد.

شیخ محمدصالح پردل در سخنان خود از «هدایت به دین مبین اسلام» به‌عنوان بزرگترین توفیق الهی یاد کرد و گفت: هدایت به دین مبین اسلام یعنی هدایت به همۀ خواسته‌های خوب خداوند از انسان‌ها.

ایشان سپس به اهمیت اخلاص در نیت و عمل اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری اوقات اخلاص انسان دچار انحراف می‌شود و این باعث می‌شود که خودِ انسان هم منحرف شود. اما اخلاص چیزی است که انسان را بابرکت می‌سازد و به راه خدا برمی‌گرداند.

شیخ محمدصالح پردل در پایان سخنانش یادی از مرحوم شیخ محمد ضیایی رحمه‌الله و زحمات بی‌دریغ ایشان برای مردم منطقه نمود و حرکت شیخ ضیایی را «انقلابی برای اهل‌سنت کشور» دانست.

در ادامۀ برنامه‌ها و پس از پخش کلیپ مصاحبه مرحوم حاج ابراهیم عباسی رحمه‌الله، “سید عبدالرحیم مهجور”، معاون مجتمع دینی بندرعباس، ضمن ارائۀ گزارشی از فعالیت‌های این مجتمع، اشاره‌ای به اهمیت حرکت شیخ ضیایی رحمه‌الله در بندرعباس نمود و اظهار داشت: هنگام ورود شیخ ضیایی در بندرعباس کسانی‌که لوای علوم دینی و خطابت جمعه را در دست داشته باشند بسیار کم و انگشت‌شمار بودند، اما امروز پس از سی‌وچهار سال از تأسیس مدرسه دینی بندرعباس چیزی حدود ۳ هزار نفر در مدرسه علوم اسلامی ‌اهل‌سنت و جماعت بندرعباس تحصیل نموده‌اند.

معاون مجتمع دینی بندرعباس در پایان از خیّرین، معتمدین، اندیشمندان و تمام کسانی‌که از مجتمع دینی بندرعباس حمایت می‌کنند تشکر و قدردانی نمود.

بیان خاطره‌ای از شیخ محمد ضیایی رحمه‌الله توسط “شیخ محسن معتمد”، امیر جماعت تبلیغ استان هرمزگان، و «تریبون آزاد دانش‌آموختگان» برنامه‌های پایانی این همایش دینی و معنوی بودند.

 

منبع:سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا