اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

همایش مقابله با تبعیض و خشونت بر اساس دین در جده

1 300x203 - همایش مقابله با تبعیض و خشونت بر اساس دین در جده
پنجمین نشست سازمان همکاری اسلامی با موضوع اجرای قطع‌نامه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای مقابله با تحریک نفرت، تبعیض و خشونت بر مبنای دین ۱۳ و ۱۴ خرداد در جده برگزار می‌شود.

به گزارش ندای سنت به نقل از ایکنا شمار زیادی از کشورهای عضو و غیرعضو سازمان همکاری اسلامی، سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های غیردولتی و علمی و متخصصان حقوقی در این نشست حضور خواهند داشت.
قطع‌نامه ۱۶/۱۸ شورای حقوق بشر ملل متحد با عنوان «مبارزه با تحریک به نفرت، تبعیض و خشونت بر اساس مذهب یا عقیده» در نتیجه تلاش سازمان همکاری اسلامی برای ترغیب کشورهایی مثل آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا، برای نگارش متنی که به دور از مفاهیم بحث‌انگیز، طرح عملیاتی متوازن و در عین حال جامعی را برای مقابله با تحریک به نفرت، تبعیض و خشونت بر اساس مذهب یا عقیده افراد ارائه دهد، تنظیم شد.
در سال ۲۰۱۱، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، وزیر خارجه آمریکا، نماینده عالی اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی و جمعی از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول ملاقات و توافق کردند که با یک ساز و کار پیگیری غیررسمی، اثربخشی طرح عملیاتی این قطع‌نامه را مورد نظارت قرار دهند.
همانطور که در استانبول توافق شد، نشست‌هایی در نقاط مختلف جهان برای پیگیری اجرای طرح عملیاتی مقابله با خشونت و نفرت بر مبنای دین و عقاید افراد برگزار شده که البته تاکنون نتیجه مشهودی نداشته است.
۴ نشست پیشین در واشنگتن، لندن، ژنو و دوحه برگزار شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا