اخبار ایران و جهان

واتیکان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت

واتیکان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.

به گزارش ندای سنت به نقل از یورونیوز , 4392161 300x225 - واتیکان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناختواتیکان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.به گفتۀ مقامات پایتخت کاتولیک های جهان، پیمان به رسمیت شناخته شدن فلسطین نهایی شده و به زودی توسط پاپ فرانچکسو امضا خواهد شد.

دولت اسراییل در واکنش به این اقدام واتیکان، آن را «تاسف بار» توصیف کرده است. در بیانیه ایی که به همین مناسبت منتشر شده، دولت اسراییل تاکید کرده به رسمیت شناختن فلسطین، موجب می شود تا فلسطینی ها راه مذاکره را انتخاب نکنند.

حنان عشراوی، سیاستمدار فلسطینی در این باره می گوید: «این اقدام واتیکان، ما فلسطینی ها را دلگرم کرد. ضمن آنکه به رسمیت شناختن فلسطین توسط واتیکان یک پیشرفت مثبت تلقی می شود. این پیشرفت تنها سیاسی نیست بلکه شامل حوزه های اخلاقی، انسانی و قانونی نیز می شود. اقدام واتیکان عصر جدیدی را برای شناخته شدن فلسطین به عنوان یک کشور در سراسر دنیا آغاز می کند.»

واتیکان از سال ۲۰۱۳ و پس از آنکه سازمان ملل فلسطین را به عنوان ناظر غیرعضو در مجمع عمومی این نهاد بین المللی به رسمیت شناخت، در مکاتبات اداری و رسمی از نام فلسطین به عنوان یک کشور استفاده می کند. در اواخر ماه مارس نیز، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از دولت اسراییل خواسته بود با تشکیل کشور فلسطین موافقت کند و به بحران در خاورمیانه پایان بدهد.

به رسمیت شناخته شدن فلسطین توسط واتیکان در آستانۀ سفر محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به مرکز کاتولیک های جهان صورت می گیرد. رییس تشکیلات خودگردان فلسطین روز یکشنبه، هفدهم مه، در سفری به واتیکان با پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک های جهان دیدار خواهد کرد..

دست کم ۱۲۰ کشور فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته اند. فرانسه، سوئد و اسپانیا نیز به تازگی از به رسمیت شناختن فلسطین خبر دادند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا