اخبار ایران و جهان

وزیر دفاع کره شمالی به اتهام چرت زدن در مراسم رسمی اعدام شد

وزیر دفاع کره شمالی به اتهام چرت زدن در مراسم رسمی اعدام شد

خبرگزاری رسمی کره جنوبی، یون‌هاپ، از قول یک مقام ارشد اطلاعاتی آن کشور نقل کرده است که وزیر نیروهای مسلح کره شمالی، به اتهام “خیانت”، در ملا صدها کارمند دولتی اعدام شده است.

این گزارش روز چهارشنبه ۱۳ ماه جاری مه انتشار یافت ، اما زمان این “اعدام” در آن ۳۰ آوریل سال9ce5e3e2 cc9e 4ee6 aa02 6c4d2dc5f52a 16x9 600x338 300x169 - وزیر دفاع کره شمالی به اتهام چرت زدن در مراسم رسمی اعدام شد جاری (دو هفته پیش) اعلام شده است.

به گفته سازمان اطلاعاتی کره جنوبی (ان‌آی‌اس)، هیان یانگ‌چال، وزیر نیروهای مسلح خلق کره شمالی، برای عبرت دیگران “با استفاده از سلاح ضدهوایی تیرباران شده است”.

هان کی‌بام، معاون سرویس اطلاعاتی کره جنوبی به یک کمیته پارلمانی آن کشور گفته است “صدها مقام رسمی” تماشاگر این اعدام بوده‌اند.

هیان کمتر از یک سال پیش به مقام “وزارت نیروهای مسلح خلق” منصوب شده بود. به گزارش خبرگزاری یون‌هاپ و به نقل از مقام “ان‌آی‌اس”، دیده شده است که هیان یانگ‌چال وزیر دفاع کرده شمالی در مراسم رسمی خوابش برده و به دستورهای کیم‌ جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، حین انجام یک رویداد نظامی بی‌توجه بوده است. اتهام دیگری که به وی وارد آمده غیبت از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی عنوان شده است.

هیچ مقام یا رسانه رسمی در کره شمالی چنین خبری را تائید نکرده‌ است. هنوز مقام‌های رسمی هیچ کشور دیگری که از نزدیک رویدادهای کره شمالی را رصد می‌کنند، خبر مشابهی منتشر نکرده‌اند.

این خبر، تازه‌ ترین گزارش از از اعدام‌های مقام‌های دولتی و رسمی کره شمالی، از زمان به قدرت رسیدن کیم جونگ‌اون، در آن کشور به شمار می‌رود.

کره جنوبی، ماه پیش گفته بود همسایه شمالی آن کشور “۱۵ مقام عالی‌رتبه” را “طی سال جدید میلادی” اعدام کرده است.

از سال ۲۰۱۱ که رهبر جوان کره شمالی جای پدرخود، کیم جونگ‌ایل، را در رهبری این کشور گرفت، رسانه‌ها گزارش‌هایی از اعدام‌های آن کشور منتشر کرده‌اند که بنا بر تحلیل‌ها، دلیل اصلی آنها جنگ قدرت در پیونگ‌یانگ تلقی شده است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی کیم جونگ‌اون دستور داد شوهرعمه‌اش را، که از مقام‌های بانفوذی در ساختار سیاسی آن کشور بود، اعدام کنند.

در اقدامی که چندان سابقه ‌ای نداشت، تصاویری از بازداشت و محاکمه او توسط رسانه‌های رسمی کره شمالی منتشر شدند.

وزیر نیروهای مسلح در کره شمالی، بیش از هر چیز مسئول امور ترابری و روابط بین‌المللی است. سیاست‌های اصلی به طور عمومی در کمیسیون دفاع ملی و کمیسیون مرکزی نظامی حزب کارگران کره شمالی، ارگان‌هایی قدرتمند در ساختار قدرت در پیونگ‌یانگ، تصمیم گیری می‌شوند.

گفتنی است کره شمالی از متحدین نزدیک جمهوری اسلامی در جهان به شمار می رود که دو کشور همکاری تنگاتنگ سیاسی و نظامی دارند.

منبع:العربیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا