اخبار جهان اسلام

پس از ۸۵ سال تلاوت قرآن کریم درمسجد ایاصوفیه استانبول طنین انداز شد

7f93440d5e6158ed4e0014fafed746b4 M 300x200 - پس از ۸۵ سال تلاوت قرآن کریم درمسجد ایاصوفیه استانبول طنین انداز شد

در جریان گشایش نمایشگاهی به نام عشق نبی که در آن ۶۳ قطعه از آثار هنری رشته حلیه شریف به نمایش گذاشته خواهد، برای اولین بار پس از ۸۵ سال، در مسجد ایاصوفیه قران تلاوت شد.

تلاوت قرآن در ایاصوفیه پس از ۸۵ سال در جریان افتتاح نمایشگاهی به نام عشق نبی صورت گرفت که توسط سازمان دیانت ترکیه و برای نمایش آثار هنری مربوط به رشته حلیه نویسی و یا حلیه شریف و به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص) گشایش یافته است.

اما نکته جالب توجه در مورد مراسم افتتاح این نمایشگاه، تلاوت قرآن کریم در بخش داخلی و اصلی مسجد ایاصوفیه پس از ۸۵ سال بود.

از سال ۱۹۳۰ بازدید از ایا صوفیه به خاطر مرمت این بنای تاریخی غیرممکن شد و و ایاصوفیه از سال ۱۹۳۴ میلادی هم با تصمیم هیئت وزیران ترکیه که در آن زمان اصول لائیک را به شدت دنبال می کرد تبدیل به موزه گشت و از آن تاریخ به این سو نماز خواندن و یا تلاوت قرآن کریم در این مسجد تاریخی غیرممکن بوده است.

در سالهای گذشته نیز اعتراض هایی به این ممنوعیت از طرف مردم شده بود و در برخی اعیاد و مناسبت ها مردم ترکیه به نشانه اعتراض به این ممنوعیت، در فضای بیرونی ایاصوفیه به تلاوت قرآن و ادای نماز پرداخته بودند.

منبع: آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا