اخبار جهان اسلام

پلمب مراکز قرآنی و دعوت اسلامی در مصر خشم مردم این کشور را برانگیخت

پلمب مراکز قرآنی و دعوت اسلامی در مصر خشم مردم این کشور را برانگیخت 441 150x150 - پلمب مراکز قرآنی و دعوت اسلامی در مصر خشم مردم این کشور را برانگیخت

اقدام وزارت همبستگی مصر برای تعطیلی تعدادی از مراکز قرآنی و دعوت اسلامی خشم شهروندان مردم این کشور را در پی داشته است.

در پی اقدام وزارت همبستگی مصر در تعطیلی اجباری برخی مراکز آموزش حفظ و قرائات قرآن، مراکز دعوت و فرهنگ اسلامی که وابسته به انجمن‌های غیردولتی این کشور هستند، خشم مردم این کشور را برانگیخته است.

این تصمیم وزارت همبستگی مصر که به تمامی اداره‌‌های امور اجتماعی وابسته به این وزارت‌خانه در استان‌های مختلف ابلاغ شده است، خشم و اعتراض شهروندان این کشور را به دنبال داشته است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی، این اقدام دولت مصر را طرحی هدفمند و سازمان‌یافته برای خشکاندن و ریشه‌کردن منابع علوم دینی در این کشور می‌دانند.

تعدادی از شهروندان مصری بر این باورند که این تصمیم زمینه‌‌ساز افزایش تندروی و افراطی‌گرایی در میان جوانان جامعه این کشور خواهد شد.

پیش از این وزارت اوقاف مصر نیز تعدادی از مجوزهای تأسیس مراکز دینی و آموزش حفظ قرآن و فرهنگ اسلامی را لغو کرده بود که برخی این اقدام وزارت اوقاف را زمینه‌ساز این تصمیم وزارت همبستگی مصر می‌دانند.

«اسلام صالح»، عضو شورای اداری یکی از انجمن‌های غیردولتی آموزش دینی شهر «جیزه» مصر در این باره گفت: به موجب تصمیم جدید دولت مصر، مراکز آموزش قرآن و فرهنگ اسلامی پیش از فعالیت باید از وزارت اوقاف و سپس از نهادهای امنیتی مجور دریافت کنند که با توجه به مخالف شدید برخی نهادها، به این مراکز معمولا مجوز اعطا نمی‌شود.

«عبدالعزیز رجب»، عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان نیز تصریح کرد: اعلام چنین تصمیمی قابل پیش‌بینی بود، زیرا این تصمیم در ادامه سلسله تصمیمات پیشین که با هدف اعلام جنگ علیه دین، ارزش‌ها، اخلاق اسلامی و برای از بین بردن هویت اسلامی مصر اتخاذ شده بود، اعلام شد.

وی در ادامه «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر را به تعطیلی مساجد و ضربه‌زدن به علما متهم کرد و گفت: مردم به چنین تصمیماتی اعتنا نمی‌کنند، زیرا شهروندان مصری، مردمی پایبند به دین و نسبت به تربیت قرآنی فرزندان خود حساس هستند.

 

ندای سنت از ایکنا به نقل از الجزیره نت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا