اخبار ایران و جهان

کشته شدن ۲۲۰۰ پاکستانی بر اثر حملات پهپادهای امریکایی

کشته شدن ۲۲۰۰ پاکستانی بر اثر حملات پهپادهای امریکایی

اسلام‌آباد می‌گوید در یک دهه گذشته بر اثر حملات پهپادهای امریکایی به خاک پاکستان حدود ۲ هزار و ۲۰۰ تن کشته شده‌اند.

به گزارش ندای سنت 9279207f 0a7f 43c9 a0c0 512708ce21ba 300x169 - کشته شدن ۲۲۰۰ پاکستانی بر اثر حملات پهپادهای امریکایی شبکه پرس ‌تی‌وی  از مقامات پاکستانی نقل کرده که در این حملات حدود ۱۲۰ خانه و ۶۰ خودرو نیز خسارت وارد شده است.

بنا بر این گزارش، خانواده‌های ۴۳ تن از کشته‌‍شدگان و هفت تن از مجروحان تاکنون غرامت دریافت کرده‌اند.

با این حال، فعالان حقوق بشر معتقدند شمار حقیقی قربانیان بیش از ۳ هزار نفر است و مقامات از انتشار آمار واقعی امتناع می کنند.
طارق پیرزاده، تحلیلگر سیاسی

طارق پیرزاده، تحلیلگر سیاسی در این باره گفت: « اکثر جان باختگان شهروندان پاکستانی هستند و به نظر من این [گزارش] همه واقعیت نیست. هنوز آماری وجود دارد که اعلام نشده است و امیدوارم که منتشر شود، در آن صورت رقم ۲ هزار و ۲۰۰ کنونی به میزان بالاتری افزایش خواهد یافت.»

اسلام‌آباد تاکنون در ارائه اطلاعات دقیق از هویت کشته‌شدگان عملیات پهپادی ناکام بوده است اما شواهد نشان می‌دهد که قربانیان اصلی این حملات را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند در حالی که دولت بیشتر آمار تلفات را منتسب به شبه‌نظامیان می‌داند.

اسلام‌آباد همچنین می‌گوید به خاطر حملات مداوم زمینی و هوایی قادر به تعیین شمار دقیق قربانیان غیرنظامی نیست.

دولت پاکستان به خاطر همکاری با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای انجام عملیات پهپادی غیر قانونی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان مورد انتقاد قرار دارد.

انجام حملات هوایی که در سال ۲۰۰۴ توسط جورج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا آغاز شده در دوره باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی این کشور تشدید شده است.

آمریکا هم اکنون نیز با حملات هواپیماهای بدون سرنشین خود به مناطق قبیله نشین پاکستان، در این کشور حضور نظامی دارد.

واشنگتن مدعی است که در حملات پهپادی خود پیکارجویان را هدف قرار می‌دهد، اما به گفته شاهدان و مقامات محلی در چند سال گذشته غیرنظامیان قربانیان اصلی این حملات بوده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا