اهل سنت ایران

گردهمایی سالانه دانشجویان اهل سنت تهران برگزار شد

گردهمایی سالانه دانشجویان اهل سنت تهران برگزار شد15973 1445165477 - گردهمایی سالانه دانشجویان اهل سنت تهران برگزار شد

 صبح روز پنجشنبه ۲۳ مهرماه سال جاری پنجمین گردهمایی سالانه دانشجویان اهل سنت تهران با عنوان «فصل نو»،با حضور دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه‌های تهران و برخی اساتید و فعالان دانشجویی در مسجد صادقیه تهران برگزار شد.

سخنران همایش، محمدصدیق قطبی، محقق و فعال رسانه‌ای به ارایه‌ی بیانات خود با عنوان «در طلب حقیقت، زیبایی و خوبی» پرداخت. وی با بیان اینکه ارج و قدر هر انسانی بر اساس مطلوب‌های او سنجیده می‌شود، حقیقت، زیبایی و خیر را واجد ارزش جستجو و توصیه‌ی آموزگاران معنوی دانست. وی افزود: «هرچه عقایدمان را بیشتر به حقیقت نزدیک کنیم و به تعبیر سهراب سپهری «پی آواز حقیقت بدویم» از بسیاری رنج‌ها و زخم‌ها که بر خویشتن و دیگران تحمیل می‌کنیم رهایی خواهیم یافت.» و در ادامه تقلید و سرسپردگی محض، دلبستگی و نداشتن جسارت رویارویی با حقیقت و نیز مدارا با مخالفان را از جمله موانع حقیقت‌جویی دانست. قطبی سپس با اشاره به صفت «جمیل» خداوند و حدیث «إِنَّ اللهَ جَمِیلٌ یُحِبُّ الْجَمَالَ» (خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد) از رسول اکرم (ص)، توجه به زیبایی‌ها و کشف و تجربه‌ی آن‌ها را وسیله جلب محبت خداوند دانست و پرهیز از شتاب در مواجهه با زندگی، آرامش و سکوت، ارزش قایل شدن برای جهان، توجه عمیق به جزئیات و پرهیز از عادت‌زدگی و عیب‌جویی را از لوازم طلب زیبایی و تجربه‌ی آن برشمرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود بر خیرخواهی و طلب خیر برای دیگران تاکید کرد و گفت طبق آیات قرآن، منشأ خیر و برکت بودن، ویژگی پیامبران خداوند است و سپس با اشاره به حدیثی از رسول اکرم (ص) دامنه خیرخواهی را فرا‌تر از محدوده‌ی انسان‌ها دانست. ایشان همچنین با ذکر حدیث «الخَلقُ کلُّهُم عیالُ الله فأحبُّهُم إلی اللهِ أنفعُهُم لِعَیالِه»؛ (مخلوقات، همگی خانواده‌ی خداوند هستند، بنابراین محبوب‌ترین فرد نزد خداوند کسی است که بیشترین سود و منفعت را به خانواده‌ی خداوند برساند) از پیامبر اسلام (ص)، خدمت به خلق را رهگذر تقرب به خداوند دانست.

همایش با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز شد و پس از مناجاتی کوتاه و خوشامدگویی به حضار و معرفی برنامه‌ها توسط مجری‌ها، دبیر اجرایی همایش به ارایه توضیحاتی پیرامون همایش فصل نو و اهداف آن پرداخت. وی پس از خوشامدگویی به مهمانان، دانشجویان و اساتید، با اشاره به آمد و شد فصول مختلف در زندگی و لزوم بازبینی در رویکرد‌ها و اهداف، دوران دانشجویی را فصلی ویژه از زندگی هر فرد توصیف کرد و بر لزوم تلاش برای دستیابی به زندگی مطلوب‌تر در دو حوزه فردی و اجتماعی تاکید نمود.

وی فصل نو ۵ را حاصل دغدغه پاسخگویی به ضرورت تلاش برای تحقق مطلوب‌های جمعی دانست و تصریح کرد که «فصل نو» فضایی است برای گردهمایی دانشجویان اهل سنت دانشگاه‌های تهران و آشنایی آن‌ها با هم و نیز تقدیر از رتبه‌های بر‌تر پذیرفته شده در دانشگاه‌های تهران بعنوان نخبگان جامعه اهل سنت ایران.

پس از سخنان دبیر اجرایی، کلیپ معرفی معاونت دانشجویی جماعت دعوت و اصلاح تهران به همراه تصاویری از فعالیت‌های آن در سالهای گذشته، به نمایش درآمد.
در بخش بعدی برنامه‌ها «گروه موسیقی نوا» با اجرای دو قطعه زیبا به هنرنمایی پرداخت که مورد استقبال گرم حاضرین قرار گرفت.
اجرای مسابقه زنده با حضور داوطلبانه تعدادی از دانشجویان و نیز قرعه‌کشی از بین حاضرین در همایش، بخش بعدی برنامه‌ها بود که در پایان به برندگان مسابقه و قرعه‌کشی، هدایایی تعلق گرفت.
پس از آن، همایش با تقدیر از نفرات بر‌تر پذیرفته شده در دانشگاه‌های تهران ادامه یافت که طی آن به سی و یک نفر از برگزیدگان بر‌تر دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف، هدایایی از طرف معاونت دانشجویی جماعت دعوت و اصلاح تهران تقدیم شد.
در پایان مراسم نیز تعدادی از اعضای معاونت دانشجویی جماعت دعوت و اصلاح تهران به نمایندگی از برگزارکنندگان و میزبانان همایش به ارایه سخنان کوتاهی پرداختند.

لازم به ذکر است همایش فصل نو، گردهمایی سالانه‌ای است که به همت معاونت دانشجویی جماعت دعوت و اصلاح استان تهران و با هدف خوش‌آمدگویی به دانشجویان ورودی جدید اهل سنت و نیز تقدیر از نفرات بر‌تر پذیرفته شده در دانشگاه‌های تهران برگزار می‌گردد و این مجموعه تاکنون پنج همایش را مدیریت و راهبری نموده است.

منبع: اصلاح وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا