اخبار جهان اسلام

زن مسلمان محجبه کانادایی خواستار احقاق حقوق خود شد

زن مسلمان محجبه کانادایی خواستار احقاق حقوق خود شد

زن مسلمان محجبه ای که به دلیل حجاب در دادگاه های کانادا مورد ظلم قرار گرفت، خواستار احقاق حقوق خود شد.

«رانیا العلول» زن محجبه ای که در دادگاه کانادا به دلیل محجبه بودن مورد ظلم قرار گرفته بود، با برگزاری نشستی خبری خواستار توجه نسبت به احقاق وی و تمام مسلمانان در این کشور شد.
«رانیا العلول» در این کنفرانس خبری گفت: من به عنوان یک زن مسلمان محجبه مانند افراد متعلق به سایر ادیان مانند سیک ها و یهودی ها که از نمادهای دینی شان استفاده می کنند، این حق را دارم که از سیستم قضایی عادلانه برخوردار باشم. بر اساس قوانین نباید افرادی که در مقابل قاضی قرار می گیرند، از منظر او دارای تفاوتی باشند.
وی در ادامه با بیان این که همچنان در پی احقاق حقوق خود و دفاع از حقوق قانونی و شهروندی خود است، ادامه داد: نباید مسائل روز بر رفتار قاضی تاثیر بگذارد.
«الیانا مارینگو» قاضی دادگاه ایالت کبک در شرق کانادا از “رانیا العلول” خواسته بود تا در هنگام جلسه محاکمه حجاب خود را بردارد و در مقابل قاضی با لباسی مناسب! (بدون پوشش سر یا کلاه و یا عینک دودی) حاضر شود، زیرا دادگاه یک محیط “سکولار” است و بر این مبنا، حجاب در آن یکی از موارد ممنوعه به شمار می آید.
«مارینگو» از این زن مسلمان خواسته بود تا یا حجاب خود را بردارد و یا وکیلی برای دفاع از خود تعیین کند. اما زن مسلمان از برداشتن حجاب خود امتناع کرد و پوشیدن حجاب را اقدامی برخاسته از اعتقادات دینی خود دانست و گفت که پول کافی برای تعیین وکیل مدافع ندارد؛ از این رو قاضی نیز جلسه را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخت.
با انتشار این خبر مسلمانان آمریکا و کانادا با آغاز کردن یک کمپین دفاع از زنان محجبه و به خصوص «رانیا العلول»، نسبت به اجحاف و ظلم در حق زنان محجبه در کانادا و آمریکا اعتراض کردند.
دو تن از مسلمانان کانادا با افتتاح یک حساب و اعلام آن به مسلمانان این کشور و دادن این شعار که «برای رانیا العلول یک ماشین بخریم»، در عرض چند روز توانستند ۵۲ هزار دلار کانادا را جمع آوری کنند. این افراد با پول جمع آوری شده اقدام به پربایی کمپین های دیگری برای حمایت از حقوق مسلمانان کرده اند.
در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر شده است، اذعان شده است که «رانیا العلول» مورد ظلم قرار گرفته و به حقوق او تعدی شده است. این تعدی مخالف با قوانین حقوق بشری کانادا است و باید مراجع عالی قضایی به این مساله رسیدگی کنند.
گفتنی است این زن مسلمان برای تحویل گرفتن اتومبیل فرزندش از پارکینگ پلیس به دادگاه مراجعه کرده بوده است که با این توهین مواجه شده است.
«رانیا العلول» در این نشست با تشکر از تمام مسلمانانی که از او حمایت کردند، اعلام کرد که از دریافت وجوه جمع آوری شده خودداری خواهد کرد و تمام مبالغ جمع شده را برای انجام فعالیت های خیریه اسلامی و دفاع ازحقوق مسلمانان صرف خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا